Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Řešení dotazu:
.křivej_nadpis { display: block; padding: 0; width: šířka obrázku; height: výška obrázku; background: barva top left no-repeat url(obrázek); }
<h2 class="křivej_nadpis">nadpis <div class="ramecek levy"></div> <div class="ramecek pravy"></div> <div class="ramecek horni"></div> <div class="ramecek spodni"></div> </h2>CSS:
.křivej_nadpis { display: block; padding: A B C D; position: relative; background: libovolné pozadí nadpisu; } .křivej_nadpis .ramecek { position: absolute; padding: 0px; margin: 0px; background; transparent top left; } .křivej_nadpis .ramecek.horni { /* žádná mezera před 3. tečkou */ top: 0px; left: 0px; width: 100%; height: A; background-image: url(horní okraj obrázku); z-index: dle potřeby a obrázků; } .křivej_nadpis .ramecek.pravy { top: 0px; right: 0px; width: B; height: 100%; background-image: url(pravý okraj obrázku); z-index: dle potřeby a obrázků; } .křivej_nadpis .ramecek.spodni { bottom: 0px; left: 0px; width: 100%; height: C; background-image: url(spodní okraj obrázku); z-index: dle potřeby a obrázků; } .křivej_nadpis .ramecek.levy { top: 0px; left: 0px; width: D; height: 100%; background-image: url(levý okraj obrázku); z-index: dle potřeby a obrázků; }V podstatě je to velmi jednoduché. Do nadpisu jsou přidané čtyři divy, které jsou prázdné a absolutně pozicované vrámci stylovaného nadpisu. Každý z těch čtyř divů překryje jednu hranu nadpisu a přilehlé rohy. Padding nadpisu se pak postará o to, aby obsah nebyl překrytý. Jediné co, tak to potřebuje jednobarevné okolní pozadí.
<h2 class="křivej_nadpis"> <div class="ramecek levy"> <div class="ramecek pravy"> <div class="ramecek horni"> <div class="ramecek spodni"> nadpis </div> </div> </div> </div> </h2>V CSS je pak jen potřeba nastavit vhodný padding a obrázek na pozadí.
.křivej_nadpis { padding: 0px; background: transparent; position: relative; /* aby margin sousedů nekecal do umístění obsahu */ } .křivej_nadpis .ramecek { display: block; padding: 0px; margin: 0px; background: transparent; } .křivej_nadpis .ramecek.horni { padding-top: A; background: transparent top center no-repeat url(horní okraj); } .křivej_nadpis .ramecek.pravy { padding-right: B; background: transparent center right no-repeat url(pravý okraj); } .křivej_nadpis .ramecek.spodni { padding-bottom: C; background: transparent bottom center no-repeat url(spodní okraj); } .křivej_nadpis .ramecek.levy { padding-left: D; background: transparent center left no-repeat url(levý okraj); }Je to bezproblémová technika a lze vykouzlit i skutečně průhledné okraje. Na druhou stranu je trošku těžší umístit jednotlivá pozadí do jednoho obrázku, aby se ušetřily HTTP requesty.
Tiskni
Sdílej: