Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
mkbundle
umí k aplikaci přibalit vybrané assembly nebo celé běhové prostředí Mono. Podrobnosti viz Running Mono Applications.
Žádná kompilace do C se neprovádí. Existuje však projekt CrossNet, který překládá IL kód do C++. Jako GC tam funguje klasický mark & sweep.
Leda že by výsledný kód volal nějaká systémová volání v tomto smyslu ale to se mi nezdá.Nerozumím, co tím myslíte. GC musí hlavně vědět, co jsou ukazatele, aby neuklízel objekty, které jsou přístupné.
[libor@fedora-notebook Debug]$ mkbundle ./pracovni_kalendar_aplikace.exe OS is: Linux Sources: 1 Auto-dependencies: False embedding: /home/libor/Projects/pracovni_kalendar/pracovni_kalendar_aplikace/bin/Debug/pracovni_kalendar_aplikace.exe Compiling: as -o temp.o temp.s cc -ggdb -o a.out -Wall temp.c `pkg-config --cflags --libs mono-2` temp.o Donevoláním jsem měl na mysli zda není v systému popř. přímo v jádře nějaká rutina podobná GC kterou by výsledný program pokud by byl v c volal.
mkbundle
vytvoří dva soubory temp.s
a temp.c
, ty pak přeloží a slinkuje. Soubor temp.s
obsahuje assembly – jejich data (pokud jste mkbundle
volal s volbou -z
, data každé assembly se napřed zkomprimují a teprve poté uloží do souboru temp.s
).
Soubor temp.c
obsahuje funkci main
, informace o jednotlivých assembly a externí pole s daty jednotlivých assembly. main
se postará o inicializaci běhového prostředí a načte assembly. Data jednotlivých assembly se nedávají přímo do souboru temp.c
, protože některé verze GCC mají problémy s velkými poli. Soubory temp.c
i temp.s
si můžete prohlédnout, když mkbundle
spustíte s volbou --keeptemp
.
Tiskni
Sdílej: