Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl v Qtčku mezi tím, když někde použiji hello.setText("Hello world!"); hello.show; a třeba QPushButton* button = new QPushButton("Quit"); button->show(); Potřeboval bych nějak udělat tlačítko, které půjde normálně zobrazit přes tlacitko.show. Normálně s hello.button nebo něčím podobným. Doufám, že se mi podařilo vysvětlit, co jsem myslel...
Mezi těmi příklady je rozdíl docela veliký:
hello.setText("Hello world!"); hello.show;vytvoří a zobrazí tlačítko s nápisem "Hello world!", naproti tomu kus kódu
QPushButton* button = new QPushButton("Quit"); button->show();
vytvoří a zobrazí téměř, nikoli však zcela nepodobné tlačítko, tentokrát s nápisem "Quit". Cítíte ten rozdíl?
K dodatečné otázce: Chcete-li v Qt na "kliknutí" vyvolat nějakou akci, vytvořte si ve svém formuláři slot a připojte signál "clicled()" tlačítka na tento slot, například:
class FORMULAR : public QWidget, private Ui::FORMULAR { Q_OBJECT public: FORMULAR(QWidget *parent); private slots: void tlacitkoQuitStisteno(); }; void FORMULAR::FORMULAR(QWidget parent) : Ui::FORMULAR(parent) { setupUi(this); connect(buttonQuit, SIGNAL(clicked()), this, SLOT(tlacitkoQuitStisteno())); } void FORMULAR::tlacitkoQuitStisteno() { qDebug() << "FORMULAR::tlacitkoQuitStisteno()"; }
Formulář doporučuji naklikat programem designer a použít qmake - při překladu se vám vytvoří soubor ui_formular.h se zdrojovým kódem v c++ v jmenném prostoru Ui. (Můžete vše naklikat i v programu qtcreator, ale přístup zcela odděleného formuláře vytvořeného metodou klik-klik-klik a vlastního zdrojového souboru se mi líbí víc (možná jsem jen nepochopil filozofii qtcreatoru).). Ten si pak můžete snadno vložit do hlavičkového souboru vlastní třídy a odvodit z ní vlastní widget. Dokumentace ke Qt se hemží podobnými příklady.
http://doc.qt.digia.com/qt/signalsandslots.htmlProstudujte si dokumentaci k objektu QWidget:
http://doc.qt.digia.com/4.7/qwidget.htmlVšimněte si, že v úvodu je výpis všech metod, potom výpis slotů (tj. "příjemců" signálů) a pak i výpis všech signálů (tj. "vysílačů" signálů). Každý widget má různé signály a různé sloty, v dokumentaci je vždy vše podrobně popsáno.
U svých tříd odvozených z třídy QObject si můžete vytvářet vlastní signály i sloty a propojovat je (i mezi objekty i mezi různými vlákny) metodou connect() (metoda třídy QObject):
http://doc.qt.digia.com/4.7/qobject.html#connectStačí to?
tar -xzvf helloworld.tgz cd helloworld qmake make bin/helloworldKdyž se pak zmáčknete na tlačítko printf, na standardní chybový výstup se vypíše text "hallo world". Pokud chcete vypsat text do terminálu v Qt creatoru, pusťe si to v Qt creatoru.
Tiskni
Sdílej: