Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
--webbot bot="HTMLMarkup" startspan -- skrypt window.location=("file:.///") /skrypt --webbot bot="HTMLMarkup" endspan i-checksum="12628" --- musel jsem to osekat, protože to tady nechtělo zobrazit No a když se v Mozille otevře tento soubor, tak to dělá přesně to, co potřebuji. Zobrazí to kompletní obsah složky, ve které je právě soubor s touto instrukcí. Mohu v tom přejít do jiné složky a zobrazit obrázky. No a tento příkaz window.location=("file:.///") potřebuji upravit, aby to dělalo to samé na Mozille v Linuxu. Pokusil jsem se to různě upravit, ale pokaždé to zobrazí pouze bílou stránku. Když jsem v jiném PC přes HTTP server zpřístupnil jednu obsáhlejší složku tak to mi to funguje pomocí window.location=("http://192.168.1.2:80") a dělá to v Linuxu přesně co má, takže v Mozille chyba asi nebude. Jedná se o využití pouze v interní síti. Může někdo poradit? Děkuji.
Když jsem v jiném PC přes HTTP server zpřístupnil jednu obsáhlejší složku tak to mi to funguje pomocí window.location=("http://192.168.1.2:80") a dělá to v Linuxu přesně co má, takže v Mozille chyba asi nebude.Jak zpřístupnil? Tím
<script>window.location = "file:<cesta>"</script>
přesměrováváš prohlížeč na lokální adresář, tzn. lokální na disku uživatele, který tu stránku otevře, nikoliv adresář na serveru! Dnešní browsery otevírání lokálních souborů z bezpečnostních důvodů tímto způsobem neumožňují. V JS konzoli se ti určitě objevila chyba, která tě na to upozorňuje. Někde ti to fungovalo? V jak starém prohlížeči ???
Když jsem v jiném PC přes HTTP server zpřístupnil jednu obsáhlejší složku tak to mi to funguje pomocí window.location=("http://192.168.1.2:80") a dělá to v Linuxu přesně co má, takže v Mozille chyba asi nebude.K tomu, aby se klientovi zobrazil obsah adresáře na tvém serveru (pokud url nekončí souborem), nepotřebuješ žádnou magii. Jen to v konfiguraci HTTP serveru musí být povolené (např. direktiva Options +Indexes v .htaccess v daném adresáři). Pokud v tom adresáři nemáš soubor, který server vrátí jako index (jeden z voleb direktivy DirectoryIndex, např. index.html index.cgi index.pl index.php index.xhtml index.htm) tak obsah, tj. index adresáře vygeneruje přímo http server. V konfiguraci serveru se dají nastavit podrobnosti, jak má vypadat (ikonky, přidaný text, popisky souborů apod) nebo existují rozšíření. Ty volby jsou pro Apache, přečti si manual pro svůj http server. Další možností je, že v adresáři budeš mít nějaký soubor, který se použije jako index, viz direktiva DirectoryIndex, třeba index.php a ten si to vygeneruje sám. Potom jednoduše stačí, aby si uživatel normálně otevřel URL daného adresáře na tvém serveru. Na ten adresář ho samozřejmě můžeš i přesměrovat např. i pomocí toho javascriptu, přiřazením umístění do proměnné window.location, ale ne s file:// protokolem ale buď kompletní http:// URL nebo relativní cestu. Protože jsi psal, že někde ti to fungovalo, tak se tvůj problém možná vyřeší pouhým smazáním toho index.html (?) souboru, do kterého jsi vložil to lokální přesměrování. Jestli ti to funguje v jednom adresáři a v jiném ne, tak stačí změnit konfiguraci konfiguraci HTTP serveru pro daný adresář.
window.location=("file:.///")
. Přesměrování na http://192.168.1.2:80 je samozřejmě v pořádku.
Tiskni
Sdílej: