Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Zdravím všechny ..
nedávno jsem se tady dotazoval, jak oddělím zrno od plév (soubory a /*teď už vím, že se to jmenuje */ nody ). Dalším googlením jsem se dostal až ke knihovně pylibparted (stará, neudržovaná, ale dobře se s tím pracuje, no, a hlavně, je v opensuse repu.
Nicméně ... knihovna má problém ( spíše to bude vlastnost ) s CDROMkou, některé funkce na tom padají, a pro mnou zamýšlený program stejně o práci s CDROMkou neuvažuju.
Ok, takže zase odděluji zrno od plév. Otázka zní, jak poznám, že nod patří CDROMce ?.
Jedna možnost se nabízí načíst si /proc/partitions a pylibparted se dotázat na path (pylibparted.PedDevice.getPath() ) k zařízení a tuto cestu najít v partitions, kde máme major minor, podle http://lxr.free-electrons.com/source/include/uapi/linux/major.h?v=3.14 tohoto nějak určit, že dané zařízení je CD, a loopnout se na další zařízení v pořadí (tj, nepokračovat dalším očucháváním CDčka ).
Tato konstrukce může fungovat, ale pak jsem si uvědomil, že mc a dokonce i ls -l mi prásknou major minor u nodu, tak proč to takto zdaleka obcházet?
Hm, ale teď nemůžu přijít na to, jak se k major minor v pythonu dostanu.
os.stat sice vrací st_dev, ale u těch nodů je to míněno asi jako device, kde leží (možná ani to ne, protože to, co se mi vrací, není stejné číslo jako v partitions ... moc o tom nevím).
Prolézal jsem další možnosti, zkusil jsem googlit, ale rozmanitost ( a nepoužitelnost ) nalezených výsledků mne opět zahnala tam "kde mi rozumějí " ) tak snad jste to pochopili,
předem díky za nápovědu.
Milan
Řešení dotazu:
CDROM_GET_CAPABILITY
). Pokud to CD-ROM není, tak řekne, že to neumí.
To druhé je ještě jednodušší. Při pokusu to zařízení otevřít dostanete chybu “No medium found” (ENOMEDIUM).
import pylibparted, os (a možná ještě něco) def collect_disks( ): result = { } devs = pylibparted.probeAllDevices() for p in devs : # Device d = pylibparted.PedDevice(p) devpath = d.getPath() devpath_stat = os.stat(devpath) d_mode = devpath_stat.st_mode if ( d_mode & 24576 <> 24576 ) : #print 'Device:', devpath, ' is not block' continue d_major = devpath_stat.st_rdev >> 8 #print d_major if ( not d_major in (8, 3, 22 ) ): #print "Device ", devpath, ' is not a disk' continue result[ devpath ] = {} model = d.getModel() #print 'Model: ', model result[ devpath ][ 'model' ] = model result[ devpath ][ 'type' ] = 'D' #print 'Device type :', d.getType() size = d.getLength() #print 'Size:', size result[ devpath ][ 'size' ] = size ssize = d.getSectorSize() #print 'Sector size: ', ssize result[ devpath ][ 'ssize' ] = ssize disktype = d.diskProbe() subtype = disktype.getName() #print'Name: ', subtype result[ devpath ][ 'subtype' ] = subtype c,h,s = d.getBiosCHS() chs = str(c) + '/' + str(h) + '/' + str(s) #print 'BIOS CHS:', chs c,h,s = d.getHwCHS() chs = str(c) + '/' + str(h) + '/' + str(s) #print 'HW CHS:', chs # Partition table pt = d.diskNew() parts = pt.getPartitions() for part in parts : if part.isActive() : part_path = part.getPath() #print ' Partition:', part_path result[ part_path ] = {} result[ part_path ]['type'] = 'P' parttype = part.getTypeName() #print ' Type Name:', parttype #print ' ID:', part.getId() result[ part_path ][ 'model' ] = parttype geom = part.getGeometry() #print ' Start:', geom.getStart() #print ' End:', geom.getEnd() size = geom.getLength() #print ' Length:', size result[ part_path ][ 'ssize' ] = ssize result[ part_path ][ 'size' ] = size fs = part.getFsType() if fs : #print ' FS:', fs.getName() result[ part_path ]['subtype'] = fs.getName() # parts # devs return result
Tiskni
Sdílej: