OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím všechny ..
nedávno jsem se tady dotazoval, jak oddělím zrno od plév (soubory a /*teď už vím, že se to jmenuje */ nody ). Dalším googlením jsem se dostal až ke knihovně pylibparted (stará, neudržovaná, ale dobře se s tím pracuje, no, a hlavně, je v opensuse repu.
Nicméně ... knihovna má problém ( spíše to bude vlastnost ) s CDROMkou, některé funkce na tom padají, a pro mnou zamýšlený program stejně o práci s CDROMkou neuvažuju.
Ok, takže zase odděluji zrno od plév. Otázka zní, jak poznám, že nod patří CDROMce ?.
Jedna možnost se nabízí načíst si /proc/partitions a pylibparted se dotázat na path (pylibparted.PedDevice.getPath() ) k zařízení a tuto cestu najít v partitions, kde máme major minor, podle http://lxr.free-electrons.com/source/include/uapi/linux/major.h?v=3.14 tohoto nějak určit, že dané zařízení je CD, a loopnout se na další zařízení v pořadí (tj, nepokračovat dalším očucháváním CDčka ).
Tato konstrukce může fungovat, ale pak jsem si uvědomil, že mc a dokonce i ls -l mi prásknou major minor u nodu, tak proč to takto zdaleka obcházet?
Hm, ale teď nemůžu přijít na to, jak se k major minor v pythonu dostanu.
os.stat sice vrací st_dev, ale u těch nodů je to míněno asi jako device, kde leží (možná ani to ne, protože to, co se mi vrací, není stejné číslo jako v partitions ... moc o tom nevím).
Prolézal jsem další možnosti, zkusil jsem googlit, ale rozmanitost ( a nepoužitelnost ) nalezených výsledků mne opět zahnala tam "kde mi rozumějí " ) tak snad jste to pochopili,
předem díky za nápovědu.
Milan
Řešení dotazu:
CDROM_GET_CAPABILITY
). Pokud to CD-ROM není, tak řekne, že to neumí.
To druhé je ještě jednodušší. Při pokusu to zařízení otevřít dostanete chybu “No medium found” (ENOMEDIUM).
import pylibparted, os (a možná ještě něco) def collect_disks( ): result = { } devs = pylibparted.probeAllDevices() for p in devs : # Device d = pylibparted.PedDevice(p) devpath = d.getPath() devpath_stat = os.stat(devpath) d_mode = devpath_stat.st_mode if ( d_mode & 24576 <> 24576 ) : #print 'Device:', devpath, ' is not block' continue d_major = devpath_stat.st_rdev >> 8 #print d_major if ( not d_major in (8, 3, 22 ) ): #print "Device ", devpath, ' is not a disk' continue result[ devpath ] = {} model = d.getModel() #print 'Model: ', model result[ devpath ][ 'model' ] = model result[ devpath ][ 'type' ] = 'D' #print 'Device type :', d.getType() size = d.getLength() #print 'Size:', size result[ devpath ][ 'size' ] = size ssize = d.getSectorSize() #print 'Sector size: ', ssize result[ devpath ][ 'ssize' ] = ssize disktype = d.diskProbe() subtype = disktype.getName() #print'Name: ', subtype result[ devpath ][ 'subtype' ] = subtype c,h,s = d.getBiosCHS() chs = str(c) + '/' + str(h) + '/' + str(s) #print 'BIOS CHS:', chs c,h,s = d.getHwCHS() chs = str(c) + '/' + str(h) + '/' + str(s) #print 'HW CHS:', chs # Partition table pt = d.diskNew() parts = pt.getPartitions() for part in parts : if part.isActive() : part_path = part.getPath() #print ' Partition:', part_path result[ part_path ] = {} result[ part_path ]['type'] = 'P' parttype = part.getTypeName() #print ' Type Name:', parttype #print ' ID:', part.getId() result[ part_path ][ 'model' ] = parttype geom = part.getGeometry() #print ' Start:', geom.getStart() #print ' End:', geom.getEnd() size = geom.getLength() #print ' Length:', size result[ part_path ][ 'ssize' ] = ssize result[ part_path ][ 'size' ] = size fs = part.getFsType() if fs : #print ' FS:', fs.getName() result[ part_path ]['subtype'] = fs.getName() # parts # devs return result
Tiskni
Sdílej: