OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
data abstraction, which in the object-oriented programming world sometimes is called information hiding or encapsulation. This is a feature in which the type system hides internals of objects, enforcing an abstraction barrier between the implementer and the clients of the class. This abstraction barrier helps keep different parts of the system loosely coupled so they can be updated and maintained without close coordination. Data abstraction is offered in its purest form by existential types. The idea is that we can hide part of a type τ and replace it with a type variable α. We write ∃α.τ to represent this type, where α may be mentioned inside τ. But because this type does not say what α is, no code receiving a value of this type can make use of knowledge of the hidden part of this type.
inline
), není důvod si v tom dělat bordel (např. Qt v C++, kde setter je navíc i slotem pro signály). PHP nabízí __get a __set a volání nevyoptimalizuje, takže tam je lepší public proměnná a trocha magie, pokud je třeba. C# zas má nativní podporu pro properties, takže tam gettery a settery vůbec nemají co dělat. No a v Javě je kopec bordelu i tak, takže tam se to ztratí, ať se použije cokoliv Pokud getter jen předává hodnotu atributu a setter ho pouze nastavuje, je to špatně. Prostě se jimi plýtvá, ve většině případů je jejich použití zbytečné.Sám říkáš totéž. Nic jiného než getter/setter a public proměnná není.
$obj->setDatum($datum)
, tak odkrývám, že se uvnitř nachází atribut Datum
. Porušuji zapouzdření a dělám tedy totéž, jako kdybych napsal $obj->datum = $datum
. Druhý zápis je přehlednější.
Podobně místo $datum = $obj->getDatum()
je vhodnější použít $datum = $obj->datum
. Výraz $obj->datum
na rozdíl od toho předchozího můžeš expandovat i ve stringu nebo v Heredoc.
Vnitřek může být skryt za metodami __get()
a __set()
.
Abych předešel dalším dohadům: Používám postup popsaný v prvním odstavci. Názvy mých metod nijak nesouvisí s názvy atributů uvnitř mých objektů.
$obj->setDate($date)tak jsi na omylu. Je to úplně stejně špatně. Co znamená "predepsanou" cestou? To bych mohl klidně napsat
$obj->date = $date
a označit ten zápis jako předepsanou cestu.
$obj->setDate($date);nebo
$obj->date = $date;Obojí je špatně. Ke druhému zápisu sice máme poskytnuté rozhraní, ale používá se obvykle jen u objektů třídy
stdClass
.
setA
a setB?
$obj->date = $date; neni uziti rozhrani ale primy pristup k vlastnosti objektuPublic property je součást rozhranní a nijak to nekoliduje se zapouzdřením.
$obj->setDate($date);také není zapouzdření, o kterém je tu řeč.
$obj->setDate($date); $obj->date = $date;se liší pouze syntaxí, sémanticky jsou shodné. Proč bych měl v PHP dávat přednost prvnímu zápisu, když např. v C# je preferován ten druhý? A proč bych měl používat některý z nich, když ani jeden nepotřebuji?
$obj->date = $date;
__set()
nemůžeš přistupovat k čemukoli. Zkus si tohle:
class Setter { private $date; private function setDate($date) { $this->date = $date; } function __set($key, $value) { $method = "set" . ucfirst($key); $this->$method($value); } } $obj = new Setter(); $obj->date = new DateTime();Má to všechny vlastnosti, které jsi požadoval. Není tam žádný if ani switch, atribut
$date
je privátní. Od tvého řešení se liší pouze syntaxí volání.
Přiznám se však, že v této podobě bych to asi nepoužil, protože gettery, settery ani veřejné atributy obvykle nemám důvod používat.
Takze abych to shrnul: Udělat zapouzdření přes setDate()
nic nevylepšuje ani neusnadňuje, naopak to jen znepřehlední kód.
mail($to, $subject, $message);není třída, ale funkce pro odesílání mailů se třemi (i více) parametry.
$message
může být objektem, ve kterém bude multipart zpráva s vloženými obrázky.
mail(to:$to, subject:$subject, message:$message);?
$config = array( 'dsn' => "mysql:host=localhost;dbname=test", 'user' => "username", 'pass' => "1234", ); $db = new MyPDO($config);BTW: V reálu to mám trochu odlišně, tohle je zjednodušené kvůli snazšímu pochopení.
V reálu to mám trochu odlišně, tohle je zjednodušené kvůli snazšímu pochopení.Heslo je jiné?
Tiskni
Sdílej: