Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
class Common{ public function __construct(){ $this->data = 'A'; } public function getData(){ return $data; } } class SetOne extends Common{ protected $data; public function __construct(){ $this->data = 'B'; } } class SetTwo extends Common{ protected $data; public function __construct(){ $this->data .= 'C'; $obj = new SetOne(); } } class SetTree extends Common{ protected $data; public function __construct(){ $this->data .= 'D'; $obj = new SetTwo(); } } $obj = new SetTree(); echo $obj->getData(); // Požadovaný výsledek: ABCD
echo "ABCD";
$obj
jsou tři nezávislé různé proměnné, $this->data
jsou tři různé member properties (vlastnosti objektu) a máš tam tři různé instance objektů.
Doporučuju přečíst nějaký dobrý úvod do objektového programování, řekl bych, že v tom máš guláš. Popis v dokumentaci PHP je dobrý, ale předpokládá znalosti základních principů, takže ti asi pomůže až později. Zkus začít tímto (nečetl jsem to celé, ale vypadá to slibně).
public function getData(){
return $this->data;
}
public function __construct(){ parent::__construct(); ... }2. V konštruktore SetTwo a SetTree vytváraš lokálny objekt $obj, ktorý sa potom nikde nepoužije. Nájdi si na nete rozdiely medzi dedičnosťou a kompozíciou v OOP. Podľa toho potom zvoľ vhodný typ väzby medzi objektami. Keďže si napísal len abstraktný príklad, tak Ti pravdepodobne nikto nebude vedieť povedať ako by to malo byť správne. V tomto kontexte kód echo "ABCD" naozaj nie je vôbec horší než ostatné odpovede, pretože robí presne to čo si chcel.
class Parent{
protected $data; // Definujeme už v rodiči, ne v potomcích
public function __construct(){
$this->data = 'A';
}
public function getData(){
return $data;
}
}
class Child extends Parent{
public function __construct(){
parent::__construnct(); // Konstruktor rodiče potřeba volat explicitně
$this->data .= 'B';
}
}
$obj = new Child();
echo $obj->getData(); // Vypíše AB
Tiskni
Sdílej: