Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
class foo(object): def __init__(self): self.num = '111' def bar(): return self.num obj = foo() number = obj.bar()
Řešení dotazu:
def bar(): def bar(self): # Takhle by to mělo fungovat
bar
deklaruj takto:
def bar(self): return self.numPři zavolání metody (
obj.bar()
) jí Python jako 1. argument dá právě ten obj
(který bude uvnitř metody vidět jako self
). Btw, nemusíš tomu říkat zrovna self
, je to jen konvence. Můžeš používat klidně this
nebo karel
, a v Pythonu 3 i třeba čeněk
No, nedostane, protože už jen samotné volání obj.bar() neprojde (chybí argument reference na object):
python test.py Traceback (most recent call last): File "test.py", line 11, in <module> number = obj.bar() TypeError: bar() takes no arguments (1 given)
In [1]: class foo(object): ...: ...: def __init__(self): ...: self.num = '111' ...: def bar(self): ...: return self.num ...: In [2]: obj = foo() In [3]: obj Out[3]: <__main__.foo at 0x000000008828> In [4]: number = obj.bar() In [5]: number Out[5]: '111'
class foo(object): def __init__(self): self.num = '111' def bar(self): return self.num obj = foo() number = obj.bar() print numbervypíše "111" a funguje bez chyby.
bar
členem třídy foo
. Pokud má být členem, je třeba doplnit jako první argument odkaz na self
object. Zkrátka tak, jak ti tady bylo už několikrát porazeno.
Nehledě na to, že každý rozumný editor pythonu by ti to poradil rovnou při psaní, nebo (pokud je úkolem to psát v plain text editoru) na to stačí poštvat pylint
:
E: 6, 4: Method has no argument (no-method-argument) E: 7,15: Undefined variable 'self' (undefined-variable)
Tiskni
Sdílej: