Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
file=open('../soubor.lyx','a') #for nazev_souboru in ../nejake_pdf_documenty/*.[pP][dD][fF]; do #nazev_souboru_bez_pripony=${nazev_souboru:25:-4} text=r"""\begin_layout Standard \begin_inset CommandInset label LatexCommand label name "${nazev_souboru_bez_pripony}" \end_inset \end_layout \begin_layout Standard \begin_inset External template PDFPages filename ${nazev_souboru:1} extra LaTeX "pages=-, pagecommand={\thispagestyle{fancy}}, addtotoc={1,section,1,${nazev_souboru_bez_pripony},${nazev_souboru_bez_pripony}}" scale 80 \end_inset \end_layout """ file.write(text) logging.debug('text: '+text) #done file.close() del file del text
Řešení dotazu:
import glob import os from jinja2 import Environment # Načtení šablony do prom. tmp env = Environment() with open('cesta/k/templatu.lyx', 'r', encoding='utf8') as fread: tmp = env.from_string(fread.read()) # dict s hodnotami content = {} # Pak tady budeš všechno možné, třeba to prolezení PDF souborů # Dejme tomu, že magicka_funkce vrací list s názvy PDF def magicka_funkce(path): files = glob.glob(path + '*.pdf') out = [] # Ošklivé, ale takhle nějak for fl in files: out.append({'cesta': fl, 'nazev_souboru': os.path.basename(fl), 'nazev_souboru_bez_pripony': os.path.splitext(os.path.basename(fl))[0]}) return out seznam_souboru = magicka_funkce('cesta/') content['seznam_souboru'] = seznam_souboru # Nakonec ten seznam pošleš šabloně vygenerovany_dokument_jako_string = tmp.render(content) with open('vysledny_soubor.lyx', 'r', encoding='utf8') as fwrite: fwrite.write(vygenerovany_dokument_jako_string)No a v té šabloně budeš mít už syntaxi Jinja:
{% for pdf in seznam_souboru %} \begin_layout Standard \begin_inset CommandInset label LatexCommand label name "{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}" \end_inset \end_layout \begin_layout Standard \begin_inset External template PDFPages filename {pdf.nazev_souboru:1} extra LaTeX "pages=-, pagecommand={\thispagestyle{fancy}}, addtotoc={1,section,1,{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}},{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}}" scale 80 \end_inset \end_layout {% endfor %}Jakmile generuju soubory, tak takhle. Než jsem se dostal k Jinja2, tak jsem to dělal stejně, jako to máš v otázce, tj. postupně zapisovat do souboru po kouskách. Ale tohle je o poznání jednodušší a čistší. Hlavně to podporuje cykly i podmínky (viz první řádek templatu). Kromě Jinja2 má python ve standardní knihovně string.Template. Což je něco podobného, ale spíš jen formou search & replace.
nejake_pdf_dokumenty=glob.glob('../nejake_pdf_dokumenty/*.[pP][dD][fF]') nejake_pdf_dokumenty.sort() logging.debug('nejake_pdf_dokumenty: '+str(nejake_pdf_dokumenty)) for nazev_souboru in nejake_pdf_dokumenty: logging.debug('nazev_souboru: '+nazev_souboru) nazev_souboru_bez_pripony=nazev_souboru[25:-4] logging.debug('nazev_souboru_bez_pripony: '+nazev_souboru_bez_pripony)Tim bash skriptem jsem doposud vyplnoval pdf formulare a sadu lyx dokumentu ktere jsem jeste pak dodatecne rucne editoval (jejich obsah, ne kod) a nakonec vse zahrnul do jedineho lyx svazku a ten nakonec opet exportoval do pdf fasciklu pro konecne pouziti. Jak ten skript rostl tak vyslo najevo ze bash uz nevyhovuje a je treba prepsat do jineho jazyka, oddelit sablony od kodu (uz ted mi dochazi ke konfliktum syntaxi lyxu a pythonu, jako treba uvozovky) a pokud jde o kod samotny tak ten je potreba take restrukturalizovat, napsat funkce a rozdelit do vhodnych modulu. Navic bude asi potreba skript distribuovat takze je treba doresit i instalatory na jine OS. Diky za tip na reseni, toto vyuziju.
nazev_souboru[25:-4]
. Teď to třeba na 3 písmenné přípony funguje, ale projet složku s jpg/jpeg a už to fungovat nebude. Proto existuje funkce splitext. A jestli bude potřeba skript i na Win, tak v modulu os jsou fce na práci s cestami, které chápou / a \, není pak nutné ve skriptu detekovat os a ručně uplácávat cesty.
Tiskni
Sdílej: