Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
nainstaloval jsem si Slackware a rád bych si k němu dodělal něco jako systém portů. Jako vzor jsem si vzal existující slackbuild. Nikdy jsem nic většího nenaprogramoval, proto Vás poprosím o pomoc s rozborem slackbuildu, který je v příloze.
Tady se definují proměnné. Jediné, čemu nerozumím, je třetí řádka, odhaduju, že se tu pomocí toho sedu hledá ve zdrojovém kódu údaj o verzi.
PRGNAM=openscad VERSION=${VERSION:-2015.03.3} SRCVER=${SRCVER:-$(echo $VERSION | sed 's/\./-/2')} BUILD=${BUILD:-1} TAG=${TAG:-_SBo}
Tady se pomocí podmínky testuje architektura.
if [ -z "$ARCH" ]; then case "$( uname -m )" in i?86) ARCH=i486 ;; arm*) ARCH=arm ;; *) ARCH=$( uname -m ) ;; esac fi
Další definice proměnných, které definují adresáře, které budou použity při tvorbě balíčku. Je tu definovaná proměnná arch, která bude použita později?
CWD=$(pwd) TMP=${TMP:-/tmp/SBo} PKG=$TMP/package-$PRGNAM OUTPUT=${OUTPUT:-/tmp}
Tady probíhá série porovnávání, za účelem zjištění architektury procesouru.
if [ "$ARCH" = "i486" ]; then SLKCFLAGS="-O2 -march=i486 -mtune=i686" LIBDIRSUFFIX="" elif [ "$ARCH" = "i686" ]; then SLKCFLAGS="-O2 -march=i686 -mtune=i686" LIBDIRSUFFIX="" elif [ "$ARCH" = "x86_64" ]; then SLKCFLAGS="-O2 -fPIC" LIBDIRSUFFIX="64" else SLKCFLAGS="-O2" LIBDIRSUFFIX="" fi
Tady se pravděpodobně mažou některé proměnné a adresáře, které byly předtím vytvořeny. Pak se rozbaluje zdrojový kód a nastavují práva
set -e rm -rf $PKG mkdir -p $TMP $PKG $OUTPUT cd $TMP rm -rf $PRGNAM-$SRCVER tar xvf $CWD/$PRGNAM-$SRCVER.src.tar.gz cd $PRGNAM-$SRCVER chown -R root:root . find -L . \ \( -perm 777 -o -perm 775 -o -perm 750 -o -perm 711 -o -perm 555 -o -perm 511 \) \ -exec chmod 755 {} \; -o \ \( -perm 666 -o -perm 664 -o -perm 600 -o -perm 444 -o -perm 440 -o -perm 400 \) \ -exec chmod 644 {} \;
Tady se definují proměnné. Jediné, čemu nerozumím, je třetí řádka, odhaduju, že se tu pomocí toho sedu hledá ve zdrojovém kódu údaj o verzi.Výraz
${A:-B}
má hodnotu A
pokud ta je definovaná/neprázdná, jinak má hodnotu B
.
Výraz $()
zachytí výstup příkazu a ten je pak jeho hodnotou.
Příkaz echo
vypíše obsah proměnné $VERSION
(definované o řádek výše) a sed
v něm nahradí druhou tečku pomlčkou (mínusem).
Takže pokud je $SRCVER
definovaná tak se nezmění, jinak se vygeneruje podle $VERSION
.
Tady se pomocí podmínky testuje architektura.Pokud je proměnná
$ARCH
prázdná, tak se nastaví podle výstupu příkazu uname -m
.
Další definice proměnných, které definují adresáře, které budou použity při tvorbě balíčku. Je tu definovaná proměnná arch, která bude použita později?Já ji tam nevidím.
Tady probíhá série porovnávání, za účelem zjištění architektury procesouru.Podle toho jakou hodnotu má proměnná
$ARCH
se nastaví hodnoty proměnným $SLKCFLAGS
a $LIBDIRSUFFIX
.
Tady se pravděpodobně mažou některé proměnné a adresáře, které byly předtím vytvořeny. Pak se rozbaluje zdrojový kód a nastavují práva
rm
mazání, mkdir
vytvoření adresáře, cd
měna aktuálního adresáře, tar
komprese, chown
změna vlastníka, find
vyhledání souborů (s danými přístupovými právy) a chmod
pro změnu práv.
Nastartuj man
a pročti témata k jednotlivým příkazům.
táááákže natom třetím řádečku se nejdřiv výstup příkazu echo $VERSION jakoby strčí trubičkou | do příkazu sed. tamten argument příkazu sed se jakoby člení na takový tři kousky s/regulární výraz/čim nahrazuju/flags a v tomdletom konkrétním případě se najdou všecky tečky v tom stringu 2015.03.3 chceme je nahrazovat znakem pomlčky ale tim flagem nakonci řikáme že platí pouze pro druhej výskyt. nóóó takže jakoby dostanem z tamtoho stringu tohleto 2015.03-3 a nakonec to strčíme do proměný SRCVER.
tady něco málo k trubičkám hele tady k sedu hele a nemam vyzkoušený ale možná byse ti mohlo hodit dozačátku todleto 'ide' na dělání se sedem hele :O ;D
proměná arch neni definová tam ale už v tamton ifu s casem. nejdřiv se ten if koukne tim argumentem -z jestli je string nulovej respektive jestli jakoby má nulovou dýlku hele.nóó a když jako jóóó se vezme výstup příkazu uname -m kterej vrací 'machine hardware name' (to sem si našla v manuálu příkazem man uname. šipkama se posouváš a vylezeš z toho máčknutím 'q' ;D) a hledá se vodpovídající pattern a podle toho je ta arch deklarovaná. hele jak case jako funguje ;D
Není to úplně přesně na co se ptáš, ale koukal jsi na pkgsrc?nainstaloval jsem si Slackware a rád bych si k němu dodělal něco jako systém portů.
slackpkg update
slackpkg install-new
slackpkg upgrade-all
lilo
Tiskni
Sdílej: