Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
python -m http.server 8000
. A třeba PHP má totéž.
# http-server --help usage: http-server [path] [options] options: -p Port to use [8080] -a Address to use [0.0.0.0] -d Show directory listings [true] -i Display autoIndex [true] -e --ext Default file extension if none supplied [none] -s --silent Suppress log messages from output --cors[=headers] Enable CORS via the "Access-Control-Allow-Origin" header Optionally provide CORS headers list separated by commas -o [path] Open browser window after starting the server -c Cache time (max-age) in seconds [3600], e.g. -c10 for 10 seconds. To disable caching, use -c-1. -U --utc Use UTC time format in log messages. -P --proxy Fallback proxy if the request cannot be resolved. e.g.: http://someurl.com -S --ssl Enable https. -C --cert Path to ssl cert file (default: cert.pem). -K --key Path to ssl key file (default: key.pem). -r --robots Respond to /robots.txt [User-agent: *\nDisallow: /] -h --help Print this list and exit.
# serve --help Usage: serve [options] [command] Commands: help Display help Options: -a, --auth Serve behind basic auth -c, --cache n How long static files should be cached in the browser (seconds) (defaults to 3600) -o, --cors Setup * CORS headers to allow requests from any origin (disabled by default) -h, --help Output usage information -i, --ignore Files and directories to ignore (defaults to "") -p, --port Port to listen on -s, --single Serve single page apps with only one index.html -u, --unzipped Disable GZIP compression -v, --version Output the version numberJinak nginx je IMHO také dost minimalistický, s Apache neporovnatelný. Jinak pozor na to, že i pro jednoduchou SPA můžete celkem brzo potřebovat pokročilejší fce (https, kompresi, autorizaci, různé cachovací a CORS hlavičky, SPDY, QUIC, HTTP/2 či dokonce HTTP/3, WebSockety...).
busybox -fp8080
22 řádků cčka hele a navíc to je jakoby i uplně zdálky vidět žeto je http server :O :O :D :D :D ;D
github hele
Tiskni
Sdílej: