abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:00 | Nová verze

    Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Bezpečnostní upozornění

    Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:33 | Zajímavý software

    OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 02:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 17:55 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 14:00 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 11:55 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 03:55 | Pozvánky

    Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 03:11 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.

    sonicpp | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (59%)
     (1%)
     (10%)
     (19%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (2%)
    Celkem 370 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Dotaz: znakove sady v heterogenim prostredi

    30.12.2003 23:49 Jan
    znakove sady v heterogenim prostredi
    Přečteno: 80×
    server - suse 7+,8+, jadra odpovidajici distribuci. Software s vlastni databazi - trideni pres strcoll. Pokusy jsem zjistil, ze na serverech musi byt pro spravne ceske trideni LC_COLLATE=cs_CZ. Pritom se pouziva znakova sada iso-lat-2, coz jsem ovsem nikde nenastavoval, to uz je patrne tak. V siti jsou i win-clienti, kteri maji zn. sadu cp1250. Nechtel jsem pri prenosu dat vzdy transformovat rozdilne znaky. Jedno z moznych reseni by bylo LC_COLATTE=cs_CZ.CP1250 na serveru, ale to nefunguje. Na druhe strane je vyhodou, ze na serveru jsou ceske ghost. fonty pro iso-lat-2, takze tvorba dokumentu v ghostscr. nebo pdf je pomoci servrovych dat (iso-lat-2) v pohode.

    Presto bych se rad zeptal, jak to resi ostatni. Treba jsem neco prehledl, a mohl bych si tu transformaci usetrit. Samozrejme, ze bych pak potreboval CP1250 linuxove fonty na serveru?

    Odpovědi

    31.12.2003 03:13 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše znakove sady v heterogenim prostredi
    Z tvého dotazu není moc jasné, co tam ti win klienti vlastně dělají, tj. co za data by bylo třeba konvertovat tam [a zpět]. Takhle mi to přijde, že konverze mezi serverem a klientem je jednodušší než rozcházení CP1250 na Linuxu. Pokud např. jen data přijímají, tak by jim mohla znaková sada často být jedno... Dlouhodobé řešení je vykopat za městem velké jámy a tam naházet těla těch, co nepoužívají Unicode ;-) ale to je zase o něčem jiném...
    31.12.2003 13:19 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše znakove sady v heterogenim prostredi
    ano, ten win-client data prijme, uzivatel neco doedituje nebo zmeni a data jdou zpet k ulozeni na serveru. Z tve odpovedi jsem ale vyrozumel, (a to jsem chtel vedet), ze rozchodit win1250 na linuxu neni tak jednoduche. Ta konverze se sice casove trochu projevi, ale to neni to nejhorsi. To ceske trideni (delam to prvne) vyzaduje znacne casu (oproti ascii trideni), protoze pouzivam hodne indexu v databazi. Je to jen muj subjektivni pocit (P166) nebo je to vzdy citelne? Co se unicode tyce, u 10 let starych programu se to proste neda na 2-byte prepsat. Navic je v pouziti perl, a to jsi psal myslim jinde - to je jeste problem.
    31.12.2003 13:54 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše znakove sady v heterogenim prostredi
    Správné české třídění bude vždy znatelně pomalejší než ASCII třídění, protože jde o podstatně složitější algoritmus -- musí správně třídit ch, musí řešit, že ,á` se liší od ,a` až na sekundární úrovni, takže sice a < á, ale násoska < naše, etc. Rychlost počítače je jen konstanta, kterou se to násobí... Konverze mezi win1250 a latin2 by neměla zdržovat prakticky vůbec (ve srovnání např. s I/O operacemi), napíše-li se slušně -- tj. v C a in-place. Složitost rozchození win1250 na Linuxu záleží na tom, co všechno chceš rozchodit... např. databáze mají svoje vlastní třídící (i konverzní) rutiny, nevím, co používáš za databázi a jak je na tom s podporou win1250; vytváření nějakých PDF -- co já vím, jak je děláš? Kdyby to bylo např. TeXem, tak ten to umí překódovat sám... Obecně: jde o to, abys musel zasahovat do co nejméně věcí. Což je v případě dobře napsané aplikace přidání konverze. Pokud by to bylo hodně problematické, začal bych teprve zvažovat předělání všeho na win1250 v Linuxu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.