Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pouzivam Kylix 3 enterprise, potrebuju udelat server fungujici v prikazove radce, musim vyuzit INDY komponenty (konkretne TIdTCPServer), abych mohl naprogramovat server a aby se na nej mohli pripojovat klienti z woken. Nasledujici kus kodu v pohode funguje v c++ builderu na woknech:
TIdTCPServer *IdTCPServer; IdTCPServer = new TIdTCPServer(NULL); IdTCPServer->....nastaveni spousty parametru IdTCPServer->Active = true;
Pote jiz server v prik.radce posloucha na urcitem portu a plni pozadavky.
Pokud to prenesu na Kylix 3 (c++ ide), pak to pri Buildu hlasi tohle:
[Linker Error] Unresolved external 'Idtcpserver::TIdTCPServer::' \ referenced from Unit1.o [Linker Error] Unresolved external '__fastcall Idtcpserver::TIdTCPServer::TIdTCPServer\ (Classes::TComponent *)' referenced from Unit1.o
Unit1 je zkusebni aplikacka, na ktere to zkousim. (Tataz ve woknech jde). Jinak techto podobnych chyb je mnohem vice, cim vic prikazu pracujici s IdTCPServer odkomentuju, tim vic chyb. Nechapu co tomu Kylixu vadi, kdyz zalozim normalni aplikaci - Form - a na nej dam tuto komponentu, a treba i uplne stejnym zpusobem jako v prikazovy radce s tim pracuju, pak to funguje. Jenze ja potrebuju pouze prikazovou radku.
BTW: Nevite nekdo, jak se spravi, kdyz u vetsiny chyb pise:
Message catalog not foundto by mi taky trochu pomohlo
Řešení dotazu:
Kdybych tak vedel jak...
ale opravdu to tak vypada...je to stejna chyba, ktera se objevila, kdyz sem kdysi delal v C projekt a zapomnel jsem gcc prihodit nektere .o soubory. Musim prijit na to, proc, kdyz vytvorim normalni projekt a umistim na Form komponentu, proc ji prilinkuje a v prik.radce nikoliv.
Ja uz jsem se neco v Kylixu nabojoval, spousta problemu s tim byla (je a bude). Nad touto chybou jsem o5 stravil vcera pres 6 hodin a dnes budu travit dale
No vyborne, uz se mi to povedlo vyresit. Kylix je naprosto katastrofalni produkt, zaplatpanbuh, to co sem musel udelat, to funguje.
Reseni:Mel sem projekt ulozen v adresari
/programs/kylix3/projects/import_ss
Pro zvidave: /programs je druhej disk, proto takhle
Nahodou jsem zkusil presunout projekt do/tmp/import_ssa najednou to fungovalo, slo to prelozit. Co byste na to rekli?
Zjistil jsem,ze tomu hajzlovi nejak vadi 4.uroven v ceste, nakonec jsem vsechny projekty presunul do
/programs/projekty
a vsechno funguje. To je katastrofa. A to jeste mam podezreni, ze Kylixu (resp. nekterym knihovnam) vadi cisla v ceste. Podtrzitka mu nevadi.
Pred casem jsem mel podobny problem s komponentami dbExpress v C++ Builderu na widlich. Kdyz byl projekt ulozen v adresari, jehoz nazev obsahoval zavorky, tak mi - ani za boha - nefungovalo pripojeni na Oracle s temito komponentami.
Takoveto chyby jsou opravdu bajecne a uzijete si mnoho "zabavy" pri jejich odstranovani.
Tiskni
Sdílej: