Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Filesystem Size Used Avail Capacity Mounted on /dev/ad0s1a 496M 66M 390M 15% / devfs 1.0K 1.0K 0B 100% /dev /dev/ad0s1e 496M 828K 455M 0% /tmp /dev/ad0s1f 49G 45G 873M 98% /usr /dev/ad0s1d 1.9G 1.6G 151M 92% /var linprocfs 4.0K 4.0K 0B 100% /usr/compat/linux/proc procfs 4.0K 4.0K 0B 100% /procdíky za odpověď, stana
... lze to udělat nějakým nástrojem/příkazem nedestruktivně?Nativnymi FreeBSD nastrojmi to patrne nepojde. Ak existuju nejake 3rd party aplikacie (v portoch by mohlo cosi byt), bude to vzdy risk, ako pri kazdej online zmene velkosti suboroveho systemu, ktory na to nebol dizajnovany. Neda sa urobit jednoduchy workaround tak, ze najdes vhodne velky adresar v /usr (napr. /usr/src/, /usr/obj, ...), presunies ho do povedzme /var/usr/<povodne_meno> a na povodne miesto ho nasymlinkujes? Btw, toto je dovod, preco disk na particie nedelim, pokial na to nie je vopred znamy zavazny dovod; miesto vzdy niekde chyba a niekde inde je ho nadbytok, nech uz je disk podeleny akokolvek.
Tiskni
Sdílej: