Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
dd if=logical_volume of=root_partition.iso vytvorim si identicky logical volume dd if=root_partition.iso of=new_logical_volume mountnem a vidimrad by som vsak poznal nejaky jednoduchsi sposob (ak existuje) diky, j.
..ako v AIXe zobrazit obsah mountpointu bez toho, aby som ho musel najprv odmountovat? ..mno ak je uz namountovany, tak neni problem, ze jo ?:) ..
taktiez nechapem tvojmu prikladu .. prakticky urobis:
dd if=logical_volume of=new_logical_volume..ale to neviem aky ma suvis s otazkou O_o ..
# mkdir /mntpoint # echo "povodny obsah" >/mntpoint/file # mount nfs_server:/bla/bla /mntpoint # ls /mntpoint aaa bbb ccc ddd # ls file ls: 0653-341 The file file does not exist. # umount /mntpoint umount: 16 error while unmounting nfs_server:/bla/bla - Device is busynemozem si dovolit zakilovat procesy, ktore pristupuju do /mntpoint. takze jedinou zatial objavenou cestou je ten spominany dd. do fajlu to davam preto, lebo dd na novy logical volume pak robim na testovacom serveri.
Dobry den.
Na me verzi linuxu si / mohu namountit vicekrat..
Na AIX je to jinak?
marek
root@machine:/tmp# mount | egrep "hd4|hd3" /dev/hd4 / jfs Jul 26 09:37 rw,log=/dev/hd8 /dev/hd3 /tmp jfs Jul 26 09:37 rw,log=/dev/hd8 root@machine:/tmp# mount /dev/hd4 aaa mount: 0506-324 Cannot mount /dev/hd4 on /tmp/aaa: The requested resource is busy.
dobry den
Predem rikam: neznam AIX.
Na linuxu bych to zkusil obejit, ze bych "mknod" s jinym nazvem, ale stejnym MAJOR MINOR jako /dev/hd4 .
Pokud by to nepomohlo pak jeste /sbin/losetup, nebo /sbin/raw.
marek
fuser|lsof
na ten mount, ze preco je busy?
v linuxe to asi islo cez mount a volba bind
, no myslim, ze na bsd ani na aixoch to nejde ..
ale i tak si myslim, ze je to IMHO blbost .. je naozaj dovod, preco si prekryl povodny mountpoint s nfs share-om? pod slovickom prekryt si predstavujem, ze si mountol data na adresar, ktory este pod sebou obsahoval data ..
pred mountom ma byt mountpoint prazdny
To není pravda, mounting pount může být zcela regulérně i neprázdný adresář. Někdy se tato vlastnost využívá tak, že v příslušném adresáři máte náhradní minimalistickou verzi obsahu pro případ, že se filesystém (hlavně síťový) nepodaří přimountovat.
K původnímu dotazu: pokud sice máte nějaké procesy, které už využívají soubory z toho filesystému, ale víte, že nebudou otevírat žádné další, mohl by pomoci ekvivalent linuxového 'mount --move
', případně zkombinovaný s náslendým 'mount --bind
' a přesunem zpátky. Tj.
mount --move /mntpoint /tmp_mntpoint mount --bind /mntpoint /aux_mntpoint mount --move /tmp_mntpoint /mntpoint
Ale nevím, jestli na AIX něco takového existuje (ani v Linuxu to není odjakživa).
Tiskni Sdílej: