V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?
Včera měl na Maxu premiéru film Money Electric: The Bitcoin Mystery (Tajemství Bitcoinu). Tvrdí, že Satoshi Nakamoto je bitcoinový vývojář Peter Todd. Ten to odmítá.
Tým soulscircuit pracuje na open source přenosných počítačích pilet 5 console a pilet 7 tablet postavených na Raspberry Pi 5. V plánu mají kampaň na Kickstarteru.
Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Google, aby otevřela svůj obchod s aplikacemi Google Play konkurenci. Uživatelé systému Android mají získat více možností stahovat aplikace a platit za transakce v nich uskutečněné. Rozsudek navazuje na loňský verdikt poroty týkající se tvůrce hry Fortnite, firmy Epic Games.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.3. Vylepšena byla správa notifikací i vlastní vzhled.
Dobrý den,
mám následující dotaz: mám na ADSL modemu nastavený port forward portu 80 na jeden stroj ve vnitřní síti (např.192.168.0.10), tzn, když na IP adresu modemu přistupuji zvenku z web prohlížeče, odpovi stroj s IP 192.168.0.10. Když ale přistupuji na tentýž port zevnitř, spojení vyprší a port je hluchý. Jak se taková situace běžně řeší?
Běžně se to řeší tak, že z lokální sítě přistupuješ na lokální IP adresu.
To je sice pravda, ale někdy je potřeba, aby BFU přistupovali k určitým službám z venku i zevnitř pod stejnou adresou. Zjednodušuje to život jak jim tak mě.
V tomto konkrétním případě šlo o to, že OpenVPN na portu 123 byla NATem forwardována na adresu, kde běžel OpenVPN server, a na ten klienti přistupují i zevnitř sítě (většinou přes lokální Wifi). Vysvětlím:
Int./VPN clients|->|DSL router|->|192.168.1.0/24|<-|192.168.1.1(VPN server/router)|->|192.168.2.0/24 | Wifi (VPN clients)
Uz jsem to jednou resil. Resenim je nat loopback (aspon tomu tak rikaji u zyxelu). Tady je navod jak to rozjet na zyxelu, tak jestli mate zyxel modem muzete zkusit. Staci jen zadat v telnetu "ip nat loopback on", a pro ulozeni nastaveni pak nize uvedeny postup.
Přihlaste se telnetem k routeru a zadejte 24.8 menu. Do příkazového řádku zadejte příkaz ip nat loopback on nebo pro permanentní zapojení:
ras> sys edit autoexec.net
EDIT cmd: q(uit) x(save & exit) i(nsert after) d(elete) r(eplace) n(ext)
<==========press 'I' to insert
: ip nat loopback on
<==========press 'x' to save and exist
router>
router> sys view autoexec.net
ip nat loopback on<=========="ip nat loopback on" exists sys
errctl 0 sys trcl level 5 sys trcl type 1180 sys trcp cr 96 128 sys trcl sw off
iptables -t nat -i $LAN_interface -s ! 192.168.0.10 -d $Verejna_Adresa -j DNAT --to-destination 192.168.0.10by nepomohlo?
To by melo jit, ale musel by tem klientum v LAN siti dat vychozi branu na ten router/VPN server, a ne na ten dsl modem. Ale mozna i ten modem je nejaky s linuxem, tak by to tam mohlo iptables být taky.
Ja osobne bych z toho modemu udelal ten "black-box" a vse resil na tom linux routru. Taky to tak mam ve firme, i kdyz nemam dsl, ale wifi. Ten nat loopback totiz delal nejake problemy(například nefungovalo FTP, stahovani aktualizaci pro widle, podivne s tim fungovalo OpenVPN), ale asi to byl jen problem toho zyxelu, ale to jsem uz nezkoumal, a rychle vyrobil ze stareho kompu router. A bylo po problemu :)
Tomu převodníku se správně říká Ethernet bridge.
Pokud můžete, udělejte to tak. Ušetříte si spoustu nervů s neschopností výrobce modemu, dostanete veřejnou adresu na server a jako bonus si budete moci udělat 6to4 gateway, takže problémy s překladem adres zmizí.
a nastavit trosku jine data do dns vnitrnim uzivatelum a vysvetlit jim, ze maji pouzivat nazev? :-)
Tiskni Sdílej: