OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den,
mám následující dotaz: mám na ADSL modemu nastavený port forward portu 80 na jeden stroj ve vnitřní síti (např.192.168.0.10), tzn, když na IP adresu modemu přistupuji zvenku z web prohlížeče, odpovi stroj s IP 192.168.0.10. Když ale přistupuji na tentýž port zevnitř, spojení vyprší a port je hluchý. Jak se taková situace běžně řeší?
Běžně se to řeší tak, že z lokální sítě přistupuješ na lokální IP adresu.
To je sice pravda, ale někdy je potřeba, aby BFU přistupovali k určitým službám z venku i zevnitř pod stejnou adresou. Zjednodušuje to život jak jim tak mě.
V tomto konkrétním případě šlo o to, že OpenVPN na portu 123 byla NATem forwardována na adresu, kde běžel OpenVPN server, a na ten klienti přistupují i zevnitř sítě (většinou přes lokální Wifi). Vysvětlím:
Int./VPN clients|->|DSL router|->|192.168.1.0/24|<-|192.168.1.1(VPN server/router)|->|192.168.2.0/24 | Wifi (VPN clients)
Uz jsem to jednou resil. Resenim je nat loopback (aspon tomu tak rikaji u zyxelu). Tady je navod jak to rozjet na zyxelu, tak jestli mate zyxel modem muzete zkusit. Staci jen zadat v telnetu "ip nat loopback on", a pro ulozeni nastaveni pak nize uvedeny postup.
Přihlaste se telnetem k routeru a zadejte 24.8 menu. Do příkazového řádku zadejte příkaz ip nat loopback on nebo pro permanentní zapojení:
ras> sys edit autoexec.net
EDIT cmd: q(uit) x(save & exit) i(nsert after) d(elete) r(eplace) n(ext)
<==========press 'I' to insert
: ip nat loopback on
<==========press 'x' to save and exist
router>
router> sys view autoexec.net
ip nat loopback on<=========="ip nat loopback on" exists sys
errctl 0 sys trcl level 5 sys trcl type 1180 sys trcp cr 96 128 sys trcl sw off
iptables -t nat -i $LAN_interface -s ! 192.168.0.10 -d $Verejna_Adresa -j DNAT --to-destination 192.168.0.10by nepomohlo?
To by melo jit, ale musel by tem klientum v LAN siti dat vychozi branu na ten router/VPN server, a ne na ten dsl modem. Ale mozna i ten modem je nejaky s linuxem, tak by to tam mohlo iptables být taky.
Ja osobne bych z toho modemu udelal ten "black-box" a vse resil na tom linux routru. Taky to tak mam ve firme, i kdyz nemam dsl, ale wifi. Ten nat loopback totiz delal nejake problemy(například nefungovalo FTP, stahovani aktualizaci pro widle, podivne s tim fungovalo OpenVPN), ale asi to byl jen problem toho zyxelu, ale to jsem uz nezkoumal, a rychle vyrobil ze stareho kompu router. A bylo po problemu :)
Tomu převodníku se správně říká Ethernet bridge.
Pokud můžete, udělejte to tak. Ušetříte si spoustu nervů s neschopností výrobce modemu, dostanete veřejnou adresu na server a jako bonus si budete moci udělat 6to4 gateway, takže problémy s překladem adres zmizí.
a nastavit trosku jine data do dns vnitrnim uzivatelum a vysvetlit jim, ze maji pouzivat nazev? :-)
Tiskni
Sdílej: