Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Dobrý den,
mám následující dotaz: mám na ADSL modemu nastavený port forward portu 80 na jeden stroj ve vnitřní síti (např.192.168.0.10), tzn, když na IP adresu modemu přistupuji zvenku z web prohlížeče, odpovi stroj s IP 192.168.0.10. Když ale přistupuji na tentýž port zevnitř, spojení vyprší a port je hluchý. Jak se taková situace běžně řeší?
Běžně se to řeší tak, že z lokální sítě přistupuješ na lokální IP adresu.
To je sice pravda, ale někdy je potřeba, aby BFU přistupovali k určitým službám z venku i zevnitř pod stejnou adresou. Zjednodušuje to život jak jim tak mě.
V tomto konkrétním případě šlo o to, že OpenVPN na portu 123 byla NATem forwardována na adresu, kde běžel OpenVPN server, a na ten klienti přistupují i zevnitř sítě (většinou přes lokální Wifi). Vysvětlím:
Int./VPN clients|->|DSL router|->|192.168.1.0/24|<-|192.168.1.1(VPN server/router)|->|192.168.2.0/24 | Wifi (VPN clients)
Uz jsem to jednou resil. Resenim je nat loopback (aspon tomu tak rikaji u zyxelu). Tady je navod jak to rozjet na zyxelu, tak jestli mate zyxel modem muzete zkusit. Staci jen zadat v telnetu "ip nat loopback on", a pro ulozeni nastaveni pak nize uvedeny postup.
Přihlaste se telnetem k routeru a zadejte 24.8 menu. Do příkazového řádku zadejte příkaz ip nat loopback on nebo pro permanentní zapojení:
ras> sys edit autoexec.net
EDIT cmd: q(uit) x(save & exit) i(nsert after) d(elete) r(eplace) n(ext)
<==========press 'I' to insert
: ip nat loopback on
<==========press 'x' to save and exist
router>
router> sys view autoexec.net
ip nat loopback on<=========="ip nat loopback on" exists sys
errctl 0 sys trcl level 5 sys trcl type 1180 sys trcp cr 96 128 sys trcl sw off
iptables -t nat -i $LAN_interface -s ! 192.168.0.10 -d $Verejna_Adresa -j DNAT --to-destination 192.168.0.10by nepomohlo?
To by melo jit, ale musel by tem klientum v LAN siti dat vychozi branu na ten router/VPN server, a ne na ten dsl modem. Ale mozna i ten modem je nejaky s linuxem, tak by to tam mohlo iptables být taky.
Ja osobne bych z toho modemu udelal ten "black-box" a vse resil na tom linux routru. Taky to tak mam ve firme, i kdyz nemam dsl, ale wifi. Ten nat loopback totiz delal nejake problemy(například nefungovalo FTP, stahovani aktualizaci pro widle, podivne s tim fungovalo OpenVPN), ale asi to byl jen problem toho zyxelu, ale to jsem uz nezkoumal, a rychle vyrobil ze stareho kompu router. A bylo po problemu :)
Tomu převodníku se správně říká Ethernet bridge.
Pokud můžete, udělejte to tak. Ušetříte si spoustu nervů s neschopností výrobce modemu, dostanete veřejnou adresu na server a jako bonus si budete moci udělat 6to4 gateway, takže problémy s překladem adres zmizí.
a nastavit trosku jine data do dns vnitrnim uzivatelum a vysvetlit jim, ze maji pouzivat nazev? :-)
Tiskni
Sdílej: