DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Dobrý den,
mám následující dotaz: mám na ADSL modemu nastavený port forward portu 80 na jeden stroj ve vnitřní síti (např.192.168.0.10), tzn, když na IP adresu modemu přistupuji zvenku z web prohlížeče, odpovi stroj s IP 192.168.0.10. Když ale přistupuji na tentýž port zevnitř, spojení vyprší a port je hluchý. Jak se taková situace běžně řeší?
Běžně se to řeší tak, že z lokální sítě přistupuješ na lokální IP adresu.
To je sice pravda, ale někdy je potřeba, aby BFU přistupovali k určitým službám z venku i zevnitř pod stejnou adresou. Zjednodušuje to život jak jim tak mě.
V tomto konkrétním případě šlo o to, že OpenVPN na portu 123 byla NATem forwardována na adresu, kde běžel OpenVPN server, a na ten klienti přistupují i zevnitř sítě (většinou přes lokální Wifi). Vysvětlím:
Int./VPN clients|->|DSL router|->|192.168.1.0/24|<-|192.168.1.1(VPN server/router)|->|192.168.2.0/24 | Wifi (VPN clients)
Uz jsem to jednou resil. Resenim je nat loopback (aspon tomu tak rikaji u zyxelu). Tady je navod jak to rozjet na zyxelu, tak jestli mate zyxel modem muzete zkusit. Staci jen zadat v telnetu "ip nat loopback on", a pro ulozeni nastaveni pak nize uvedeny postup.
Přihlaste se telnetem k routeru a zadejte 24.8 menu. Do příkazového řádku zadejte příkaz ip nat loopback on nebo pro permanentní zapojení:
ras> sys edit autoexec.net
EDIT cmd: q(uit) x(save & exit) i(nsert after) d(elete) r(eplace) n(ext)
<==========press 'I' to insert
: ip nat loopback on
<==========press 'x' to save and exist
router>
router> sys view autoexec.net
ip nat loopback on<=========="ip nat loopback on" exists sys
errctl 0 sys trcl level 5 sys trcl type 1180 sys trcp cr 96 128 sys trcl sw off
iptables -t nat -i $LAN_interface -s ! 192.168.0.10 -d $Verejna_Adresa -j DNAT --to-destination 192.168.0.10by nepomohlo?
To by melo jit, ale musel by tem klientum v LAN siti dat vychozi branu na ten router/VPN server, a ne na ten dsl modem. Ale mozna i ten modem je nejaky s linuxem, tak by to tam mohlo iptables být taky.
Ja osobne bych z toho modemu udelal ten "black-box" a vse resil na tom linux routru. Taky to tak mam ve firme, i kdyz nemam dsl, ale wifi. Ten nat loopback totiz delal nejake problemy(například nefungovalo FTP, stahovani aktualizaci pro widle, podivne s tim fungovalo OpenVPN), ale asi to byl jen problem toho zyxelu, ale to jsem uz nezkoumal, a rychle vyrobil ze stareho kompu router. A bylo po problemu :)
Tomu převodníku se správně říká Ethernet bridge.
Pokud můžete, udělejte to tak. Ušetříte si spoustu nervů s neschopností výrobce modemu, dostanete veřejnou adresu na server a jako bonus si budete moci udělat 6to4 gateway, takže problémy s překladem adres zmizí.
a nastavit trosku jine data do dns vnitrnim uzivatelum a vysvetlit jim, ze maji pouzivat nazev? :-)
Tiskni
Sdílej: