Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Zdravim, poradi nekdo, kde by se dala najit dokumentace k tiskovemu systemu "rootspool"? Bohuzel ani nevim kdo byl pod timto systemem podepsany. Melo by se jednat o dosti prehistoricky tiskovy spooler. Jeste jsem se s nim osobne nepotkal, ale mel by nam udajne jeste bezet na par serverech s HP-UX 10.20 a ja jej budu muset vyhledove nahradit necim aktualnejsim a podporovanym. Zatim bohuzel nemam ani pristup k onem serverum abych zkusil, zda alespon nejaka dokumentace byla soucasti instalace, a tak zkousim sehnat informace kde se da. Bohuzel jsem ale zatim nikde nic nenasel a i z google nevypadlo nic relevantniho... Pomohly by mi zakladni prikazy pro administraci a take postup jak ziskat seznam a konfiguraci vsech pouzivanych tiskaren + pripadne jak bylo mozne tento system customizovat.
Takze podle katalogu zprav jenz jsou soucasti tohoto systemu, nazev je "ROOT spool" a dle uvedeneho copyrightu byl tento program vyvijen spolecnosti Root Computers Ltd. a nasledne pak UniSoft Ltd. nekdy mezi lety 1984 - 1991. Bohuzel soucasti dat co mam k dispozici neni zadna dokumentace...
Tiskni
Sdílej: