V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
zmenili sme server s menom datovy server1 za server2 (ip som na server2 dal taku istu ako mal server1). Z datoveho servera1 sa mapovalo usr a data na stanice s hpux. A teras je zvlasne ze v fstab je vsade pisane server1 a vsetko bezi ako ma. Je dade zaznam ze server1=192.168.2.60 ??? alebo preco si prehodil meno server1 na ip192.168.2.65 ? vie ma niekto nakopnut co kde pozret a skusit ?
hm .. neni moc zdrave davat nfs mounty do /etc/fstab .. dal by som prednost automounteru ..
napisal si to nejak moc chaoticky , ale : pozrel si zaznamy v /etc/hosts ? ak ano, nema zaznam na server1 aj DNS ? ( pripadne pozri /etc/nsswitch.conf ze kde ma hladat hosty )
to su stare CAD pracovne stanice a pouzivaju sa len raz za cas ale je nutne aby boli pojazdne - zaskocilo ma ze vsade je uvadzane meno stareho servera a aj napriek tomu to ide
v /etc/hosts je riadok
192.168.2.60 server1 intranet
a v /etc/fstab server1:/raid/data /data nfs rw,suid 0 0
takze to mam chapat tak ze on v sieti nehlada meno server1 ale ide do /etc/hosts tam si pozre aku ma k menu priradenu ip a ide na ip ?
ano, presne tak .. na hpux existuje sikovny command - nsquery .. v tvojom pripade
#nsquery hosts server1
ti ukaze kde vsade sa bude hladat DNS zaznam pre server1 a vysledok hladania ..
doporucujem ti ale pozriet man stranky hosts(4), nsswitch.conf(4) ..
este som zabudol /etc/nsswitch.files ma hosts: files dns ostatok vsetko je files. DNS vlastne nemame (nastaveny ADSL router kde je nastavene dns providera)
a co vlastne potrebujes vedet? na vsetko si si zodpovedal sam. pokial ma server2 rovnaku IP ako povodny server1 a poskytuju rovnake sluzby, v /etc/hosts na stanici mas definovanu IP server1, v /etc/fstab na stanici mas server1:/... a v /etc/nsswitch.files prioritu files pres dns, tak by malo byt vsetko OK ( a zrejme ako tvrdis aj je).
Tiskni
Sdílej: