Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
ip nat inside source static tcp "veřejná IP CISCA" 1433 "IP-SQL serveru" 1433Děkuji za případnou pomoc.
nat inside
a nat outside
interface:
# conf t
# int Dialer0
# ip nat outside
# int fa0/0
# ip nat inside
Ak by bol iface fa0/0
localny interface.
conf t
je skratka pre configure terminal
. ak uz nejaky port presmerovany mas, tak potom je to pravdepodobne urobene.
aktualnu configuraciu ziskas po zadani:
#sh run
co je skratka pre show running-config
. ak je to to nejaky dolezitejsi router, tak by som ti odporucil pre istotu zohnat niekoho z okolia, co trosku tomu rozumie. lebo i preklepom mozes pokazit.
# copy running-config startup-configNa cisco odborníka mám neb ten si za každé přihlášení vezme 800,-Kč bez DPH a to za přesměrování portu nechci akceptovat .o))/bohužel jsem to tak zdědil po předchozím správci/. Raději si koupím nějaké staré cisco a začnu se učit ... zase tak těžké to není :o))
ssh připojení >enable #conf t #ip nat inside source static tcp 192.168.16.249 1433 interface Dialer0 1433 #copy running-config startup-config exit
Dynagen a dynamips mi přijdou lepší, GNS mi padal. Už se mi i podařilo dostat virtuální Cisco na fyzický ethernet a "ven".
Projděte Samuraj-cz/Cisco. Navíc, co pozoruju, tak Cisco má asi nejlepší dokumentaci v porovnání s ostatními výrobci. Ale holt musíte umět anglicky.
Hmm, u vpn a tunelů jsem měl zkušenost, že sestavení nějakou vteřinu trvalo, takže první jeden až dva pingy mi neprošly a pak už byl tunel up a vše žilo. Čili daň za emulaci.
Hmm, psal jsem o ipsecu dvou Cisco routerů proti sobě ve virtuálu/dynamipsu.
To openvpn děláte proti Ciscu přes ssl?
no ip nat inside source static tcp 192.168.16.249 1433 interface Dialer0 1433a pravidlo by se mělo vymazat .
Tiskni
Sdílej: