OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
man lilo.conf
?disk=/dev/sda bios=0x80 disk=/dev/hda bios=0x81 disk=/dev/sdb inaccessible would say that your SCSI disk is the first BIOS disk (0x80), that your (primary master) IDE disk is the second BIOS disk (0x81), and that your second SCSI disk (perhaps a USB device) receives no device code, and is therefore inaccessible at boot time.Protože v Gentoo je aktuálně stabilní verze 22.7, řekl bych že volba bios=... by neměla být potřeba, ale do takové hloubky do toho nevidím, takže už radši budu mlčet.
timeout 05
default 0
#fallback 1
splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz
title Gentoo
root (hd0,0)
kernel /boot/bzImage root=/dev/sda1 video=vesafb:mtrr:3,1280x1024-16@60
title memtest
root (hd0,0)
kernel /boot/memtest root=/dev/sda1
Pouziti Grubu oproti lilu ma tu vyhodu, ze pokazde kdyz zkompilujes nove jadro, nemusis znovu zapisovat lilo. Lilo pouzivam jen na serverech s SW RAIDem kde jsem gruba proste nepresvedcil ke spolupraci.
CFLAGS="-march=nocona" pouzit muzes, ale CHOST="i686-pc-linux-gnu" musis nechat, protoze asi tezko prekompilujes 32bit system na 64bit ..aspon si to tedy myslim, ale zkouset to nebudu i kdyz mam ted taky opterona a driv to byl athlon-XP.
Co se tyce patchu, tak si zkus prohlidnout ebuild k jadru, protoze mam takovej dojem ze pri instlaci gentoo-sources se stahne vanilla a pak se jen opatchuje, takze v ebuildu by melo byt videt co vsechno se patchuje. Ale mozna je to jinak, vanila jadro sem snad zatim neinstaloval, takze si tim jistej nejsem.
Nasadit na produkcni server bych se nebal, sam to tak pouzivam. V pripade napadeni systemu si utocnik stejne bud veci potrebny ke kompilaci muze nainstalovat taky, ale spis ti tam uz nahraje neco upravenyho... Tohle je spis otazka zabezpeceni obecne nez primo distribuce. Kazdopadne me se taky prave libi aktualizace a ze nemusim resit to,z e kdyz vyjde nova verze ze budu muset upgradovat celej system, navic u mandrake to byla pokazdy operace, kdy bylo pomalu jednodusi udelat cistou instalaci znova.
Tiskni
Sdílej: