Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Pro Octave3.0 jsou baliky z octave.sf.net
, tedy octave-forge
distribuovany jednotlive. I kdyz je muzete stahnout jako jeden .tar.gz, je treba je (po rozbaleni toho souboru) instalovat zvlast. Ubuntu ma pro nektere z tech baliku svoje .deb baliky, ale v Hardym je jich malo, v Intrepidu je jich vice.
Nicmene si je muzete doinstalovat rucne. Prvne je treba nainstalovat .deb balik pro kompilaci octavovskych baliku. Toto muzete v Synapticu, nebo z prikazove radky:
apt-get install octave3.0-headers
Problemem muze byt, ze tento .deb balik koliduje s .deb baliky nutnymi pro r-base-dev .deb balik, tedy pro kompilaci veci pro R.
Pak si stahnete z http://octave.sourceforge.net/packages.html
baliky, ktere potrebujete. Pokud je stahnete dohromady jako jeden bundle, je nutne tento .tar.gz prvne rozbalit - neni to totiz octavovsky .tar.gz balik.
Nyni uz staci cd do adresare s octavovskymi .tar.gz baliky, spustit octave, a z nej zadat prikaz:
pkg install potrebny_balik.tgz
Muze se stat, ze toto presto skonci chybou, neco jako chyba pri vykonavani:
"/usr/share/octave/3.0.0/m/pkg/pkg.m near line 1058, column 2"
Tady je neprijemne, ze funkce "error"
, ktera tam je, uz nevypise, co je spatne - pri prepisu v danem miste na "printf"
se to ale pripadne dovite.
Chyba tam je obvykle bud v tom, ze nejsou nainstalovane veci pro preklad octavovskych baliku (v Ubuntu "octave3.0-headers"
), nebo pak chybejici -fPIC
parametr pro preklad, ktery je nutny na 64bitech. To jde vyresit rozbalenim daneho baliku a doplnenim -fPIC
do CFLAGS
.
U me to takto fungovalo, YMMV. M.
...jeste k tomu octave-forge, ...postupovala jsem podle rad na: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/233271, odpovedi kvutza.Vsiml jsem si pokracovani dotazu az nyni, nevim tedy zda je to stale aktualni. Pripadne doporucuji radeji pokracovat v jednom vlakne, a nezacinat dalsi, na ktere narazim jen nahodou, viz
http://paste.jabbim.cz/2353. Nevim, jak mam dal pokracovat, ...Nyni tam uz nic neni. Pokud je stale problem, zkuste to poslat znova, mozna radeji i sem nebo na email, viz kontakt na uzivatele.
Jestli se nepletu, tak mi to i vypisuje i to, ze mi tam chybi ten paramentr pro preklad -fPIC, ktery je pry nuntny na 64bitech.Toto jsem u sebe resil tak, ze jsem balik rozbalil a parametr pridal.
Tiskni
Sdílej: