Americká vláda se po převzetí zhruba desetiprocentního podílu ve výrobci čipů Intel chystá na další investice do vybraných firem. Na sociální síti Truth Social to napsal prezident Donald Trump. Jeho ekonomický poradce Kevin Hassett v rozhovoru v televizi CNBC řekl, že nemusí jít pouze o firmy z technologického sektoru, ale i z jiných odvětví.
V Amsterdamu probíhá Open Source Summit Europe. Organizace Linux Foundation představuje novinky. Pod svá křídla převzala open source dokumentovou databázi DocumentDB.
Přesně před 34 lety, 25. srpna 1991, oznámil Linus Benedict Torvalds v diskusní skupině comp.os.minix, že vyvíjí (svobodný) operační systém (jako koníček, nebude tak velký a profesionální jako GNU) pro klony 386 (486), že začal v dubnu a během několika měsíců by mohl mít něco použitelného.
86Box, tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 5.0. S integrovaným správcem VM. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Vláda Spojených států získala desetiprocentní podíl v americkém výrobci čipů Intel. Oznámili to podle agentur americký prezident Donald Trump a ministr obchodu Howard Lutnick. Společnost Intel uvedla, že výměnou za desetiprocentní podíl obdrží státní dotace v hodnotě 8,9 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard Kč). Částka podle Intelu zahrnuje dříve přislíbené subvence 5,7 miliardy dolarů z programu CHIPS na podporu výroby čipů v USA,
… více »Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 27 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Knihovna FFmpeg byla vydána ve verzi 8.0 „Huffman“. Přibyla mj. podpora hardwarově akcelerovaného kódování s využitím API Vulcan, viz seznam změn.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2024 (pdf). V loňském roce NÚKIB evidoval dosud nejvíce kybernetických bezpečnostních incidentů s celkovým počtem 268. Oproti roku 2023 se však jedná pouze o drobný nárůst a závažnost dopadů evidovaných incidentů klesá již třetím rokem v řadě. V minulém roce NÚKIB evidoval pouze jeden velmi významný incident a významných incidentů bylo zaznamenáno 18, což oproti roku 2023 představuje pokles o více než polovinu.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované obrázky APNG a WebP.
Na chytré telefony a počítačové tablety v Rusku bude od začátku příštího měsíce povinné předinstalovávat státem podporovanou komunikační aplikaci MAX, která konkuruje aplikaci WhatsApp americké společnosti Meta Platforms. Oznámila to dnes ruská vláda. Ta by podle kritiků mohla aplikaci MAX používat ke sledování uživatelů. Ruská státní média obvinění ze špehování pomocí aplikace MAX popírají. Tvrdí, že MAX má méně oprávnění k přístupu k údajům o uživatelích než konkurenční aplikace WhatsApp a Telegram.
display
z balíku ImageMagick. Nezobrazuje žádná tlačítka okolo a na Esc
skončí (nadpis okna a pozici lze určit při spuštění).
image -a 50 -f 0 -t 0 -p 1 -i droplets.jpg
(vykreslí to obrázok hore v strede s 50% priehľadnosťou; nepoužije sa žiadny fade-in a fade-out efekt)
error while loading shared libraries: libaosd.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory
Při pokusu kompilace pomocí make v adresáři image dostanu následující:
image.c:6:18: error: glib.h: No such file or directory
image.c:17: error: expected specifier-qualifier-list before ‘gboolean’
image.c:24: error: ‘TRUE’ undeclared here (not in a function)
image.c:24: warning: excess elements in struct initializer
image.c:24: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:25: warning: excess elements in struct initializer
image.c:25: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:26: warning: excess elements in struct initializer
image.c:26: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:26: warning: excess elements in struct initializer
image.c:26: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:27: warning: excess elements in struct initializer
image.c:27: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:29: warning: excess elements in struct initializer
image.c:29: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c: In function ‘render’:
image.c:60: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘alpha’
image.c: At top level:
image.c:65: error: expected ‘=’, ‘,’, ‘;’, ‘asm’ or ‘__attribute__’ before ‘parse_options’
image.c: In function ‘main’:
image.c:137: warning: implicit declaration of function ‘parse_options’
image.c:137: warning: nested extern declaration of ‘parse_options’
image.c:137: error: ‘FALSE’ undeclared (first use in this function)
image.c:137: error: (Each undeclared identifier is reported only once
image.c:137: error: for each function it appears in.)
image.c:145: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘filename’
image.c:151: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘transparent’
image.c:153: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘pos’
image.c:154: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘x’
image.c:154: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘y’
Failed to compile image.c!
make[1]: *** [image.o] Error 1
make: *** [all] Error 1
make install
) je potrebné ako root spustiť aj program ldconfig
.
Inak v originálnej verzii sa glib nepoužíva, takže predpokladám, že sa pokúšaš skompilovať tú upravenú verziu. Aby to fungovalo je potrebné mierne upraviť makefile (aby sa tam pridali aj potrebné gdk knižnice). Napr. sa to môže upraviť tak, aby to vyzeralo nejako takto (upravujú sa len dva riadky, ostatné sú nezmenené):CPPFLAGS += ${CAIRO_CFLAGS} ${GLIB_CFLAGS} -I../../ -I../../libaosd `pkg-config gdk-2.0 --cflags` LDFLAGS += ${GLIB_LIBS} -L../../libaosd -laosd `pkg-config gdk-2.0 --libs`
SUBDIRS = libaosd ${TEXT_DIR} examplesčili výsledkem je kompilace všech příkladů.
bash$ make Entering directory libaosd. Successfully generated dependencies. Successfully compiled aosd.c. Successfully compiled aosd-internal.c. Successfully compiled aosd-main.c. Successfully linked libaosd.so. Leaving directory libaosd. Entering directory libaosd-text. Successfully generated dependencies. Successfully compiled aosd-text.c. Successfully linked libaosd-text.so. Leaving directory libaosd-text. Entering directory examples. Entering directory animation. Successfully generated dependencies. Successfully compiled animation.c. Successfully linked animation. Leaving directory animation. Entering directory scroller. Successfully generated dependencies. Successfully compiled scroller.c. Successfully linked scroller. Leaving directory scroller. Entering directory image. Successfully generated dependencies. Successfully compiled image.c. Successfully linked image. Leaving directory image.
Tiskni
Sdílej: