OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj,
ve svete Linuxu jsem novy a premyslim o koupi noveho notebooku ktery nebude mit problem s HW pod Linuxem a bude dostatecne vykonny. Na aukru jsem nasel tuto nabidku:
http://aukro.cz/item495379637_lenovo_thinkpad_t61p_bezkonkurencni_nabidka.html
kde se prodejce zminuje ze pocitac ma certifikaci pro Linux. Dival jsem se na strankach lenova a je tomu tak. Takze predpokladam ze by zde nemel byt zadny problem. Take cena se mi zda prijatelna protoze v ceniku starem par mesicu byl podobny model za cenu kolem 55 tisic s dani. Dival jsem se taky kolik by stal nakup v USA a kdyz jsem secetl dopravu a clo tak by notebook vysel dokonce i draz. To ze je to US verze mi nevadi, spis je to pro me plus jelikoz na pc programuji a US klavesnice je daleko prehlednejsi a diakritiku pouzivam jen minimalne. Takze co si myslite o tomto pocitaci. Byla by to rozumna koupe kdyz bych chtel mit co nejmin problemu s HW pod Linuxem a pritom kvalitni PC?
Diky za reakce.
Ahoj,
ten notas vyzera byt slusny, Linux na nom urcite pojde ... zistil by som si ale co je na nom za WiFi kartu a ako ju spojazdnit ... Jedine coho by som sa (mozno) trosku bal, je ta graficka karta od NVIDIe. V poslednej dobe som zaznamenal problemy s ich binarnymi "ovladacmi". Jednalo sa o 9600GT a distribuciu Gentoo Linux, kde som bol pravdepodobne majitelom jednej z najdrahsich VGA beziacich na VESA ovladaci :D
V OpenSUSE to ide bez problemov, no toho fanusikom velmi nie som :)
Čo sa týka HW, mala by to byť ozaj dobrá voľba. Tiež sa chystám kúpiť Lenovo thinkad R500 len čo mi prídu sľubované odmeny :)
Povedal by som, že cena je snáď až príliš dobrá na T radu, keďže aj podľa rozlíšenia displaya by som povedal, že sa jedná o jeden z najlepších verzií.
Čo sa týka Linuxu, súdiac podľa sekcie o kompatibilite HW nemalo by to byť zlé.
Diky za reakce.
Co jsem se prave dival na notebooky co ma Lenovo aktualne v nabidce tak se mi ty nejnovejsi Tcka moc nelibi. Misto Nvidie tam je ATI a co jsem si cetl ohlasi uzivatelu a recenze tak se i zpracovani hodne pohorsilo. Takze T61p je za tuhle cenu hodne dobra koupe myslim. Ovsem uvidim jestli se mi to podari vydrazit. Docela se divim ze to jeste nikdo nekoupil.
Tiskni
Sdílej: