Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj,
ve svete Linuxu jsem novy a premyslim o koupi noveho notebooku ktery nebude mit problem s HW pod Linuxem a bude dostatecne vykonny. Na aukru jsem nasel tuto nabidku:
http://aukro.cz/item495379637_lenovo_thinkpad_t61p_bezkonkurencni_nabidka.html
kde se prodejce zminuje ze pocitac ma certifikaci pro Linux. Dival jsem se na strankach lenova a je tomu tak. Takze predpokladam ze by zde nemel byt zadny problem. Take cena se mi zda prijatelna protoze v ceniku starem par mesicu byl podobny model za cenu kolem 55 tisic s dani. Dival jsem se taky kolik by stal nakup v USA a kdyz jsem secetl dopravu a clo tak by notebook vysel dokonce i draz. To ze je to US verze mi nevadi, spis je to pro me plus jelikoz na pc programuji a US klavesnice je daleko prehlednejsi a diakritiku pouzivam jen minimalne. Takze co si myslite o tomto pocitaci. Byla by to rozumna koupe kdyz bych chtel mit co nejmin problemu s HW pod Linuxem a pritom kvalitni PC?
Diky za reakce.
Ahoj,
ten notas vyzera byt slusny, Linux na nom urcite pojde ... zistil by som si ale co je na nom za WiFi kartu a ako ju spojazdnit ... Jedine coho by som sa (mozno) trosku bal, je ta graficka karta od NVIDIe. V poslednej dobe som zaznamenal problemy s ich binarnymi "ovladacmi". Jednalo sa o 9600GT a distribuciu Gentoo Linux, kde som bol pravdepodobne majitelom jednej z najdrahsich VGA beziacich na VESA ovladaci :D
V OpenSUSE to ide bez problemov, no toho fanusikom velmi nie som :)
Čo sa týka HW, mala by to byť ozaj dobrá voľba. Tiež sa chystám kúpiť Lenovo thinkad R500 len čo mi prídu sľubované odmeny :)
Povedal by som, že cena je snáď až príliš dobrá na T radu, keďže aj podľa rozlíšenia displaya by som povedal, že sa jedná o jeden z najlepších verzií.
Čo sa týka Linuxu, súdiac podľa sekcie o kompatibilite HW nemalo by to byť zlé.
Diky za reakce.
Co jsem se prave dival na notebooky co ma Lenovo aktualne v nabidce tak se mi ty nejnovejsi Tcka moc nelibi. Misto Nvidie tam je ATI a co jsem si cetl ohlasi uzivatelu a recenze tak se i zpracovani hodne pohorsilo. Takze T61p je za tuhle cenu hodne dobra koupe myslim. Ovsem uvidim jestli se mi to podari vydrazit. Docela se divim ze to jeste nikdo nekoupil.
Tiskni
Sdílej: