PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ahoj! Jsem mile překvapen. že mi běží pod Wine Steamová verze CS 1.6. Potěšen už jsem ale méně, že je hra proti provozování na Win XP asi tak o 50 procent pomalejší. Čekal jsem sice, že nepoběží srovnatelně, ale také jsem doufal, že třeba při vykreslování přes "software" a rozlišení 640x480 pojede alespoň hratelně. To ale bohužel. Na závěr by asi taky nebylo od věci uvést parametry počítače:
P3- 733 MHz s 512 MB RAM a GK je Intel i815 (driver i810). Distro pak Debian Lenny s verzí Wine 1.0.1
glxgears hlásí vždy výsledek kolem 430 (snímků?).
Takže jsou zde nějaké skryté možnosti "tweakování" pro lepší chod CSka?
Tak softwarové funguje i ve win Ale pak to vypadá jako když to projelo nějakým pixelizačním filtrem
Zvláštní je, že mi HL funguje naprosto suprově, ale CS 1.6 se mi seká.Jedi na OpenGL. Ve Wine jsem stíny vypnul. Driver mám i810. Je zde třeba i nějaký jiný ovladač? Jinak se asi smířím s tím, že mi CSko prostě nepojede
Tiskni
Sdílej: