OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Používám kernel 2.6.26.8 s patchem IMQ z oficiální stránky, zkoušel jsem i patch z openwrt distribuce, ale nedaří se mi zprovoznit IMQ, kompilace projde bez problémů, ale při zavedení to hlásí error: imq_init_hooks(), tuto chybu jsem nikde nenašel.
Neřešil jste někdo podobný problém?
Tak to vypadá že se IMQ nelíbí některé položky v .configu, s jiným .configem to na tom samém jádře najede. Přikládám .config se kterým mi to nejde.
Tak jsem po cca 6 hodinách našel co způsobovalo že mi nenajelo IMQ, v .configu jsem měl zapnutou volbu: "CONFIG_IP_NF_QUEUE=y" ta způsobovala že se IMQ nezavede.
Ach, stále není vyhráno, imq se sice zavede a funguje, ale modul nejde odebrat z paměti příkazem rmmod, jakmile zadám "rmmod imq" (po vypnutí všech pravidel v iptables a vypnutí zařízení) kernel neustále vypisuje
unregister_netdevice: waiting for imq0 to become free. Usage count = 1
pak pomůže jedině restart :(
Používám kernel: 2.6.26.8, iptables 1.4.2, iproute 2.6.26, zkoušel jsem odstranit všechny ostatní patche, ale problém je stále stejný.
Ta konečně nejsem sám :) Někdo má podobný problém na kernelu 2.6.27.X a napsal nějaké testy, nevím jestli se mu to už podařilo vyřešit: odkaz
S použitím http://www.mail-archive.com/pld-cvs-commit@lists.pld-linux.org/msg170257.html jsem vytvořil IMQ patch pro kernel 2.6.27.x (testováno na Mandrivě). Změnila se podoba spinlocků a front Právě provádím testy. Prosím o reakce na funkčnost. Patche zde: http://www.heroltice.net/linux/kernel-imq-2.6.27.patch a http://www.heroltice.net/linux/kernel-imq-2.6.28.patch
Tak zmíněné patche sice fungují přes imq tečou data a funguje rmmod, ale nefunguje na nich omezování rychlosti, tc se tváří, že je vše ok. Nezbývá tedy než použít, http://www.borlan.pl/patch/linux-2.6.27-imq.patch u kterého nefunguje rmmod.
Tiskni
Sdílej: