Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zdravim mam drobny problem. Doma mam server postaveny na linux debian sarge. Na tomto serveru ktery je zaroven gateway bezi jeste dns(bind9),dhcp a shapping ( ma zaklade IP). Topologie me site vypada nasledovne:
Vsechny klientske routery i AP routery maji vypnuty NAT Klientske routery jsou ovislink 5460. A problem je v tom, ze klienti pripojeni kabelem na AP1 a AP2 pres tyto sve routery neobdrzi IP od DHCP serveru. Pokud se ale pripoji wifi primo na AP1 nebo AP2 tak IP obdrzi. Na gateway jsou oba pristupy ( klientsky router i primo) v poradku. Chtel bych se tedy zeptat jestli nekdo neresil podobny problem. Na klientskych 5460 je nastraveny DHCP relay ale bez vysledku. Predem diky za kazdou radu. Jedine reseni ktere me napadlo je, aby na AP1 i AP2 bezely take DHCP a pridelovaly stejne IP jako DHCP na gateway( kvuli shapingu). V souvislosti s tim bych se chtel jeste zeptat jestli nekdo neznate nejaky firmware, postaveny na linux, ktery by bylo mozne nahrat do 5460 nebo WP54G. Doufam ze jsem popsal svoji situaci dostatecne presne a jeste jednou predem diky za jakoukoliv radu. Zdenek
Tak ten odkaz mě pobavil... draft a implementován v ovisech :D, eště víc mě pobavilo že ten odkaz je na draft starý 2 dny :D
Zdravim Vas, no jsem rad ze jste se tolik pobavil, ale me to v reseni meho problemu moc nepomuze. Kazdopadne by me alespon zajimalo co Vas tak pobavilo.
Co mě pobavilo? ... otázka jestli ten ovis nekomunikuje způsobem který je popsán v draftu... navíc 2 dny starém ;)
Co pomůže v řešení je
1. je nutné aby byl dhcp relay podporován (zapnutý) na všech L3 zařízeních(směrovačích) mezi klientem a dhcp serverem
2. odposlechnout si komunikaci dhcp co nejtěsněji před dhcp serverem tu analyzovat jestli tam vůbec ty klientské požadavky dorazí
3. zapnout co nejlepší logování na DHCP a podívat se co hlásí
4. zapnout DHCP server v debug režimu a podívat se co hlásí
Postupujte tak že pokud je daný bod ok, jděte na další.
Zdravim, diky za reakci. Na AP bezi relay a je "nasmerovany" primo na gateway. Nejsem si jisty, ale myslim ze komunikuje pres unicast. Ohledne reseni linkoveho protokolu - netusim na co se me ptate ( zacatecnik). Nestandartni prepisovani neni, dotaz z klienta projde az na gateway, dhcp na gateway posle IP, ale ta nedorazi ke koncovemu klientovi. (zaznamenano v logu). Zdenek
Na AP bezi relay a je "nasmerovany" primo na gateway.
A jak jsou nastavené routery? Jejich relay komunikuje přímo s gatawayí nebo přes relay na AP?
Ohledne reseni linkoveho protokolu - netusim na co se me ptate ( zacatecnik).
Na drátě se jako linkový protokol používá 802.3 (lidově zvaný Ethernet), na bezdrátu se používá protokol 802.11 (lidově zvaný WiFi). Tyto protokoly jsou si podobné, do jisté míry kompatibilní, ale zrovna co se týče adresování uzlů na linkové vrstvě a vytváření vazeb na adresa – port, jsou s tím problémy. Jednou z možností, jak se s tím vypořádat, je že relaye na AP přepisují MAC adresy. Nebo ta relay není vůbec skutečná, ale jedná se jen přeposílání rámců. (Divil byste se, co všechno může napadnou inženýry, aby vyhověli protichdným požadavkům zákazníka.) Může se stát, že vaše konkrétní implementace v AP není kvůli tomuto schopna korektně předávat požadavky z drátového i bezdrátového segmentu současně dále.
dotaz z klienta projde az na gateway, dhcp na gateway posle IP, ale ta nedorazi ke koncovemu klientovi. (zaznamenano v logu)
Jak už tu někdo psal, musíte jít po „drátu“ a sledovat, kde se vám odpovědi ztrácí. Příčinou může být právě relay na AP.
na
Tiskni
Sdílej: