Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim,
Mam taky divny problem a uz si neviem rady... Pouzivam sambu na zdielanie suborov, vsetko funguje ako ma, avsak po prihlaseni ci uz ako root alebo hocijaky uzivatel sa mi neda vytvorit adresar z win, pricom subor vytvori bez problemov, dokonca mozem adresar i kopirovat a zmazat... dik za pomoc
fstab:
/dev/sda1 /media/sda1 ext3 noatime,users 0 0
ls -al /media/sda1
drwxrwxrwx 5 root root 4096 Jul 24 23:23 share
smb.conf:
[global]
log level = 1 # for debugging only, remove after everything works fine
workgroup = HomeNet
server string = Linux Samba %v
security =user
encrypt passwords = yes
smb passwd file = /etc/smbpasswd
unix password sync = yes
null passwords = yes
hosts allow = 192.168.1.0/24 192.168.10.0/24 localhost
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 50
interfaces = eth0
local master = yes
preferred master = yes
dns proxy = no
socket options = TCP_NODELAY SO_KEEPALIVE SO_SNDBUF=16384 SO_RCVBUF=16384
display charset = UTF8 # for some reason, those are needed, regardless of what language you use (I use en)
dos charset = UTF8 # as above
unix charset = UTF8 # as above
smb ports = 139 #
[share]
comment = Share
path = /media/sda1/share
public = no
create mask = 0777
directory mask = 0777
writable = yes
printable = no
no ja bych se podival do logu ;)
a nebo zkusim strelit od pasu:zrus vsechno to nastaveni charsetu. windows totiz nove adresare zaklada s nejakym nazvem s diakritikou ....
Ahoj,
Tak som zrusil vsetky tie nastavenia charsetu a pri prihlasovani sa na sambu mi zvdy vyhodil chybu "Sietovy prostriedok nieje dostupny...." takze obsah komentu (# for some reason, those are needed, regardless of what language you use (I use en)) z nejakeho dovodu plati. Avsak problem bol ze za znakom # to nebral ako koment... takze po vymazani "komentu" to frci ako ma.... jedina vec ktorej stale nerozumiem je, ze z konzoly mi nerozoznava stredoeuropske znaky (ščť.... ) a nahradza ich ?? pricom UTF-8 by ich malo poznat... vid clanok http://www.utf-8.sk/
Kazdopadne dik za pomoc ;)
Tiskni
Sdílej: