Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Snažím se dostat do HP iPAQ 5450 Familiar Linux 0.8.4. Postupuji jak podle jejich návodu, tak podle návodu na linuxsoft.cz.
Dostal jsem se až do stavu, kdy mám úspěšně přespaný Boot Loader iPAQu, zprovozněný seriový port /dev/ttyS0 a zkonfigurovaný minicom.
Jenže v okamžiku, kdy zkusím hardreset (stisk joypadu + reset), iPAQ správně zavibruje a poté totálně vytuhne. Neukáže se žádný bootspalsh (viz obrázek) ani prázdná obrazovka. Na displeji zůstane nornální plocha WinCE jaká byla před restartem, jenže zatuhlá. Pomůže jen klasický reset. Poté opět nastartuje Windows.
Zkusil jsem i pokračovat naslepo v odeslání image GPExxx.jffs2...nic.
iPAQ na seriovém portu evidentně komunikuje. V minicomu se ukáže boot>
Jaké máte zkušenosti vy? Dělám něco špatně?
Posli to tam y modemem tusim - uz to je par let...
Na mém h5550 se to chovalo stejně, ale jinak to normálně komunikovalo, takže "normální" stav. Projeď si znovu návody na linuxsoft.cz včetně diskuzí a prožeň ještě dotazy přes google (něco jako "h5550 linux" a podobně). Pokud v minicomu vidíš prompt zavaděče, je to OK. Jenom je potřeba zvolit správný protokol pro minicom (y-modem?), musel jsem ještě doinstalovat nějaký komunikační balíček (to jsem se dozvěděl v nějaké diskuzi) a musíš být root při nahrávání image, zapisuješ na /dev/ttyS0....
Tak už jsem pokročil. Minicom nekomunikoval díky chybějícímu balíčku lszrz. Stačilo ho pouze doinstalovat.
Tiskni
Sdílej: