OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
DD,
řeším problém s nastavením Eximu. Vycházím z tohoto howto (kombinace s MySQL) a vše funguje bez problémů. Chtěl bych ale přidat natvrdo do konfigurace volbu, aby se veškeré maily, které mají v hlavičce (X-Spam-Flag: YES)
přesunuly do složky Junk na dané schránce. Dle určitých podmínek (uživatelé si sami mohou měnit levely, od kterých se budou spamy tagovat) se přidá v routeru do mailu daná hlavička:
headers_add = ${if >{$spam_score_int}{${lookup mysql{select users.sa_tag * 10 from users,domains \
where localpart = '${quote_mysql:$local_part}' \ and domain = '${quote_mysql:$domain}' \
and users.on_spamassassin = '1' \
and users.domain_id=domains.domain_id }{$value}fail}} {X-Spam-Flag: YES}{X-Spam-Flag: NO} }
Na minulém serveru (který ovšem namísto scanu přímo eximem používal amavisd-new) jsem to řešil tak, že v transportu bylo nastaveno directory takto:
directory = \
${lookup mysql{SELECT maildir FROM users \
WHERE email='${local_part}@${domain}'}}\
${if eq {$h_X-Spam-Flag:}{YES} {/.Junk/}}
Bohužel v nové konfiguraci, kde se daná hlavička přidává až v routeru, tohle nefunguje. Exim v debug módu říká, že hlavičku přidává až po průchodu transportem - prakticky ve chvíli, kdy už se celý mail zapisuje fyzicky na disk, což mi přijde minimálně zvláštní.
Otázka zní - jak to vyřešit jinak? Je tu user .forward, ale přijde mi hloupost dělat několika tisícům uživatelům stejný soubor jen kvůli něčemu, co jde udělat pár řádky v administraci. Zkoušel jsem zkoumat, jestli jde nějak udělat globální filtrování, ale asi jsem hledal špatně. Mohl by mi prosím někdo "nakopnout"? Děkuji.
:0: * ^X-Spam-Flag: Yes .Junk/
Tiskni
Sdílej: