Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobrý den, dnes jsem narazil na docela podivnou věc. Uživatel si stěžoval, že v Thunderbirdu (W XP) se mu odmítá otevírat odt soubor v openofficech. Zdálo by se, že tento dotaz patří jinam, ale čtěte dál..
Nedalo mi velkou práci zjistit, že problém je v mime typu, soubor měl application/x-octet, Thunderbird ho prostě odmítá identifiovat podle koncovky, no budiž...
Soubor byl zaslán pomocí webového rozhraní squirellmail našim externím pracovištěm pomocí firefoxu (W XP). Zkusil jsem si poslat pomocí tohoto rozhraní z mého PC (Mandriva) email s přílohou, a vidím, že po přiložení přílohy :) se v řádku s jejim názvem zobrazí velikost a správný mime (bla bla ..opendocument .. bla bla), a thunderbird jej po přijetí bez zaváhání otevře...
Jdu na ono externí pracoviště, a dělám totéž : po vložení souboru se ovšem squirrelmail rozhodne označit přílohu jako octet ...
teď jsem uplně mimo, protože nevím, v čem je chyba .. zkoušel jsem tento postup i na postiženém pracovišti : stejný soubor jsem uložil na disk, a přes squirrelmail (pomocí Firefoxu) přiložil ke zprávě : byl správně rozeznán jako opendocument.
V čem je problém? Značkuje soubor mimetypem už firefox při odesílání (uploadu) ??? Nezdá se mi, že by to měl na svědomí squirrelmail , potažmo PHP, ale kdoví..
Jak přinutit firefox, aby správně rozeznával soubory ??
díky za nevedení, fakt nevím, kde začít.
Milan
Ano, již webový klient přidává typ MIME. Jestli to respektuje squirrelmail, nevím. Že se Thunderbird řídí podle typu a ne jména, je dobře a správně.
Kde bere typ Firefox? Těžko říct, protože Mozilla integraci Firefoxu do Linuxu ignoruje. Opačným směrem se stále používá mailcap, i když občas prosákne shared-mime-info. Navíc to je značně nedeterministické. Podívejte se do /etc/mime*.
děkuji za info, myslel jsem si to... Ale jist jsem si nebyl.
Vtip je v tom, že pod Mandrivou to funguje, pod opensuse11 taky, pod W2003 to funguje., dokonce i pod náhodně vybranými XP, ale na te jedne stanici s XP to zlobí. To jsem zjistil během čekání na odpověď
Ještě se poradím s mozillou, snad tam budou vědět více.
Zdravím
Milan
Jestli chcete mít jistotu, tak si Firefoxu doinstalujte rozšíření „Live HTTP Headers“ a podívejte se, jaký typ Firefox posílá při inkriminovaném požadavku POST.
Nicméně není mi známo, že by Windows udržovali vlastní databázi typů MIME. Podle mě má Firefox vlastní vestavěnou. Máte stejné verzi? Zkuste to z prázdného profilu Firefoxu.
Na MIME typ souboru posílaného z prohlížeče by se nemělo moc spoléhat, mohou tam být nesmysly
Což je docela škoda. Nicméně moje ideály taky už narazily, když jsem správci wgetu poslal patch, který ukládal typ stahovaného souboru do jeho rozšířených atributů. Ten se mi vysmál, že to nikdo nepotřebuje. Když si vezmu naprosto ledový klid vývojářů desktopových prostředí, kteří kdyby se řídili doporučeními FreeDesktopu (které si samy píšou), tak by aplikace typy z atributů používaly, tak nevycházím z údivu.
Tak jsem ještě googlil, a vypadá to, že Firefox používá při urční typu souboru registry windows tedy HKCR (ClassesRoot), ale upřednostňuje ten rdf. Bohužel, teď se již k tomu nedostanu, abych ten stávkující stroj prověřil, ale v pondělí to zkusím. Navíc byl kdesi doporučen doplněk "mime edit", který je zřejmě klikátkem (tedy GUI edirorem) nad tím rdf.
V pondělí poreferuju...
Zatím díky za všechny reakce,
s pozdravem
Milan
no a je to ...
tenhle muj dotaz sem vlastně ani nepatří, ale mnozí z nás se starají také o win stroje, tak vám povím, jak to je.
V postiženém stroji jsem v registrech skutečně nenašel žádné "oasis", a tu jsem si vzpomněl, že jsem tam kdysi tu aktualizaci ooo (2.4 -> 3.0) instaloval způsobem "spustit jako .." ... nevim, nač tam ta funkce je,jsou s ní jen problémy... ale k věci ..
no, přihlásil jsem se nakonec pod svým účtem, milé ooo přeinstaloval a výsledek mě potěšil. Vše funguje, jak má, a v registrech je teď oasisů habaděj...
V mimetypes.rdf sice nějaké oasis byly, ale netýkaly se mého problému.
Všem díky za rady a nápady, a zase příště .. jak se sem vkládají smajlíci, sakryš .... :)
Tiskni
Sdílej: