V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravim...
Rad bych se ze sveho PDA vzdalene pripojil na muj NB (ubuntu) - kopirovani souboru atp. Takze jsem chtel pres SSH.Pripojeni: NB - cdma od 02, PDA - edge/3g od T-M.
Vzhledem k pripojeni mam dynamickou IP, proto jsem naistaloval dyndns. To fguje. SSH (openssh server) / event. apache(http) fguje take. Zjisteno tak, ze pokusne na NB, kde je pusteny server SSH/apache, pri zadani url z dyndns mi http/ssh posle odpoved (ssh mi samozrejme moc nerekne - kdyz se pripojenym uzivatelem kt. ma jiz aktivni session - ale pri vypisu uzivatelu vidim ze je ssh pripojeni aktivni). Jedna se vsak jen o mistni pristup.
Ovsem pri pristupu zvenci (PDA + edge/3g) nemam odpoved ani na ssh ani http ani ping. FW je nechan dle vychoziho ubuntiho nastaveni, Pres guwf jsem explicitne prislusne porty povolil a stejne nic. Tak nevim jestli to muze byt stale tim FW....
Napadlo me - ze mi asi O2 nedava adresu, ktera je primo pristupna zvenci... Tak ze jsem v jejich podsiti schovan za routerem. Tam mi asi ani dyndns nepomuze. Takze asi se musim zvenjsku pripojit na O2 a pak dovnitr na dyndns (orig.dynamickou) url. Coz se ale asi musi udelat tunelem. Tomuto nerozumim. Tohle neumim. Jak moc se mylim?
Vedlejsi muze i nemusi byt, ze prakticky stejne se chova i VNS. Pokud dam konfiguraci, tak mi to ohlasi ze NB je pristupny jen pres localhost. Coz me stale privadi k tomu, ze musim nejak "zviditelnit" sve PC i pro internet - resp. ze zatim "venku" videt neni.
Byl byste tedy nekdo schopny mi rici co delam spatne a jak se s takovym PDA vzdalene pripojit k NB, ktery je pripojen pres dynamickou IP z CDMA?
Diky moc za jakykoliv postreh.
Tykk
Chybí mi technické detaily: co je to za modem, usb nebo externí? Pokud usb, jaké máte interfejsy? Pokud externí, v jakém je režimu?
Tiskni
Sdílej: