V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
cd /usr/src/sys/i386/conf
cp GENERIC MYKERNEL
config MYKERNEL
cd compile/MYKERNEL
make cleandepend
make depend
make
make install
Ked chcem pouzit doporucovany sposob,tak kompilacia ani nezacne a vypise mi ,ze nema potrebne zdrojove kody.Pri instalacii instalujem len zdrojove kody jadra /usr/src/sys.
(Doporucovany postup)
cp GENERIC MYKERNEL
make buildkernel KERNCONF=MYKERNEL
make installkernel KERNCONF=MYKERNEL
/usr/src
, takze skus
# cd /usr/src # make buildkernel KERNCONF=MYKERNEL # make installkernel KERNCONF=MYKERNELale nezabudni (hlavne ak skaces z verzie na verziu)- najskor pouzi
make buildworld
pkg_add
pridam package cvsup-without-gui
, potaham zdrojaky a pokracujem tak ako som spominal v prvom prispevku .. pre inspiraciu:
supfile(zdrojaky world + kernel)
# cat supfile *default tag=RELENG_8 *default host=cvsup.cz.FreeBSD.org *default prefix=/usr *default base=/var/db *default release=cvs delete use-rel-suffix compress src-all #toto je tag pre 8.0-STABLE, handbook pekne popisuje vsetky tagy. (tak isto ako cely update pomocou cvsup) co sa tyka podpory linuxu - tak isto to instalujem z portov, mas na vyber viac moznosti, pozri baliky
/usr/ports/linux-base-*
podpora pre linux libs v kernely je:
(/usr/src/sys/amd64/conf)# grep -i linux LINT options GEOM_LINUX_LVM options COMPAT_LINUX32 (/usr/src/sys/amd64/conf)#
make installworld
a pak pouzil mergemaster
? installworld by som dal vzdy ked si cvsupnes nove zdrojaky (a buildnes novy kernel)
yes | make delete-old
yes | make delete-old-libs
Coz by vas melo zbavit starych knihoven a jinych souboru.
Tiskni
Sdílej: