V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
[root@albatros /]# curlftpfs 192.168.2.22 /mnt2 -v -o user=zeto:******* * Couldn't find host 192.168.2.22 in the .netrc file; using defaults * About to connect() to 192.168.2.22 port 21 (#0) * Trying 192.168.2.22... * connected * Connected to 192.168.2.22 (192.168.2.22) port 21 (#0) < 220 I-Drive FTP server ready. > USER zeto < 331 Password required for zeto. > PASS ********** < 230 User zeto logged in. > PWD < 257 "/" is current directory. * Entry path is '/' * Remembering we are in dir "" * Connection #0 to host 192.168.2.22 left intacta dále např. chci zkopírovat do připojeného adresáře soubor:
[root@albatros mnt2]# cp /tmp/test.txt . cp: nelze vytvořit obyčejný soubor ./test.txt: není souborem ani adresářemnebo třeba vytvořit adresář:
[root@albatros mnt2]# mkdir abc mkdir: adresář abc nelze vytvořit: není souborem ani adresářemPřípojený adresář /mnt2 má následující permissions:
drwxr-xr-x 1 root root 1,0K 1970-01-01 01:00 mnt2Nemá někdo tip, jak dál?
Po dlouhých hodinách googlení jsem zjistil, že uvedený NAS produkt je totožný pro více značek (můj je Rapotec, ale stejný produkt se vyskytuje i pod značkou Hawking (HNAS1) a také německé firmy ALLNET pod označením ALL6200).
K mému překvapení pro poslední produkt existují stránky s návodem na přeflashnutí malým embedded linuxem: http://forum.zaphot.net Stránky jsou bohužel jen v němčině.Takže jsem tam nahrál nejnovější (ač už i tak relativně starou) verzi firmware 0.9d, která obsahuje funkční ftp a nfs, přístup přes ssh apod.), takže šla ideálně nastavit pro použití do linuxové sítě.
Cili jsem spokojen a ted mám opačný problém než na začátku: Hodila by se mi Samba, ale žádná funkční se mi na to nepodařila sehnat. Hardwarově je to architektura s MIPS procesorem, binární samba balíčky jsem pro to nenašel a bohužel nemám zkušenosti s cross-compilingem, takže to zatím asi budu muset oželet. Samba by se hodila, protože to používám v heterogenní síti (Linux, Windows), ale linuxové stroje převažují, tak jsem rád, že to jde aspon takto.
Tiskni
Sdílej: