Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
[root@albatros /]# curlftpfs 192.168.2.22 /mnt2 -v -o user=zeto:******* * Couldn't find host 192.168.2.22 in the .netrc file; using defaults * About to connect() to 192.168.2.22 port 21 (#0) * Trying 192.168.2.22... * connected * Connected to 192.168.2.22 (192.168.2.22) port 21 (#0) < 220 I-Drive FTP server ready. > USER zeto < 331 Password required for zeto. > PASS ********** < 230 User zeto logged in. > PWD < 257 "/" is current directory. * Entry path is '/' * Remembering we are in dir "" * Connection #0 to host 192.168.2.22 left intacta dále např. chci zkopírovat do připojeného adresáře soubor:
[root@albatros mnt2]# cp /tmp/test.txt . cp: nelze vytvořit obyčejný soubor ./test.txt: není souborem ani adresářemnebo třeba vytvořit adresář:
[root@albatros mnt2]# mkdir abc mkdir: adresář abc nelze vytvořit: není souborem ani adresářemPřípojený adresář /mnt2 má následující permissions:
drwxr-xr-x 1 root root 1,0K 1970-01-01 01:00 mnt2Nemá někdo tip, jak dál?
Po dlouhých hodinách googlení jsem zjistil, že uvedený NAS produkt je totožný pro více značek (můj je Rapotec, ale stejný produkt se vyskytuje i pod značkou Hawking (HNAS1) a také německé firmy ALLNET pod označením ALL6200).
K mému překvapení pro poslední produkt existují stránky s návodem na přeflashnutí malým embedded linuxem: http://forum.zaphot.net Stránky jsou bohužel jen v němčině.Takže jsem tam nahrál nejnovější (ač už i tak relativně starou) verzi firmware 0.9d, která obsahuje funkční ftp a nfs, přístup přes ssh apod.), takže šla ideálně nastavit pro použití do linuxové sítě.
Cili jsem spokojen a ted mám opačný problém než na začátku: Hodila by se mi Samba, ale žádná funkční se mi na to nepodařila sehnat. Hardwarově je to architektura s MIPS procesorem, binární samba balíčky jsem pro to nenašel a bohužel nemám zkušenosti s cross-compilingem, takže to zatím asi budu muset oželet. Samba by se hodila, protože to používám v heterogenní síti (Linux, Windows), ale linuxové stroje převažují, tak jsem rád, že to jde aspon takto.
Tiskni
Sdílej: