Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravim.
Dneska som spustil nasledovne:
dd if=/dev/mapper/debian_linux-root | lzma -9 > backup
Bola to snaha odskusat, ci takto zazalohujem particiu. Vysledok ma hodne prekvapil, kedze momentalne dostanem hlasku:
pato@debian:~$ cp
bash: /bin/cp: No such file or directory
pato@debian:~$ ls
bash: ls: command not found
pato@debian:~$ cp
bash: /bin/cp: No such file or directory
pato@debian:~$ w
bash: w: command not found
Skutocne netusim, co a kde sa stalo. Samozrejme, spustal som to ako root. Vyber particie odovodnujem jej velkostou a teda by to malo byt aj najrychlejsie, kedze je najmensia.
Ak ma niekto vysvetlenie a pripadne aj riesenie, budem nesmierne stastny a vdacny zaroven.
Řešení dotazu:
ls
ani cat
tam asi už taky nemáš, takže zkus trochu examinovat to, co ze systému zbylo. V čistém bashi by mělo jít něco jako echo /bin/*
.
while read line; do echo $line; done < /proc/cpuinfo
.
Tak som poskusal a vysledok je takyto:
pato@debian:~$ for i in /usr/bin/who*; do echo $i; done
/usr/bin/who
/usr/bin/whoami
/usr/bin/whois
pato@debian:~$ whoami
bash: /usr/bin/whoami: No such file or directory
pato@debian:~$ who
bash: /usr/bin/who: No such file or directory
pato@debian:~$ whois
bash: /usr/bin/whois: No such file or directory
Co je trochu zvlastne (mozno iba pre mna), ze su tam, ale spustit sa nedaju.
Ale cyklus v podobe:
for i in /*; do $i; done
tak tu uz k expanzii nedochadza.
Jedine / nie je pristupne, inak akukolvek inu particiu pristupovat a listovat mozem vyssie spomenutym sposobom.
ls -l
, mount
ani file
. Ale pokud tam můžeš kopírovat, můžeš tam zkusit nahrát busybox odjinud a zkusit spouštět ten (busybox ls -l
, busybox file /soubor
…).
Tak, s usmevom na perach :), vsetko ide opat ako ma.
Ked ma uz odpojilo od siete (samozrejme sa pripojit nedalo, kedze sietovy manazer uz nereagoval), tak som to restartol, to skoncilo kernel panic. Vzal som live cd , nastavil particiu ako aktivnu (lvm) a skusil pripojit. Zial, nebolo mozne pripojit ani po specifikovani suboroveho systemu.
Tak som spustil:
fsck -n /particia
a tomu bolo aj tych 1000 riadkov(az je to teda tolko) malo pre vypis chyb. Tak som sa odhodlal to spustit naostro a nasledne bolo mozne pripojit particiu / (root) o ktorej som v predchadzajucich prispevkoch vravel. Tak som to restartol a je to tu. Fachci to ako ma.
Zial, ale ja netusim, kde nastala chyba. Zaloha sa vytvarala na inej particii, kde bolo spolahlivo miesta na mnoho takych zaloh.
Akokolvek, dakujem za pomoc Jenda.
jen takovej dotaz..kam jsi ukládal ten backup? nezacpal jsi root filesystem? možná je to blbost ale už se mi to stalo a xubuntu umřelo
Vdaka, ale zaloha sa vytvarala na inej particii. Takze netusim, kde nastala chyba.
Najprv som tvoj prispevok bral ako napovedu do buducnosti ohladne konzistencie zalohy. Ale potom som si vsimol nadpis a z toho titulu tomu moc nerozumiem. Dovod je ten, ze pokial robim zalohu tymto sposobom, tak ta zaloha moze byt chybna, ale u mna k ziadnemu pokusu o obnovu neprislo. A taktiez bola zaloha vytvarana na uplne inom umiestneni, inej particie.
Co sa tyka toho pripojenia particie len na citanie, tak nasledovne funguje skvele:
mount -no remount,ro /
a pritom nie je nutne ukoncit vsetku cinnost, iba ak sa prave s nejakym suborom na tej particii pracuje a je nutne zmeny zapisat.
Diki.
Podla manualovych stranok pre mount v pripade ext3 a ext4 prinajmensom, nie je zarucene, ze sa nic nezapise pomocou:
mount -no remount,ro /
Spravne by to malo byt takto:
mount -no remount,ro,noload /
To len pre spravnost.
Tiskni
Sdílej: