Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Zdravim.
Dneska som spustil nasledovne:
dd if=/dev/mapper/debian_linux-root | lzma -9 > backup
Bola to snaha odskusat, ci takto zazalohujem particiu. Vysledok ma hodne prekvapil, kedze momentalne dostanem hlasku:
pato@debian:~$ cp
bash: /bin/cp: No such file or directory
pato@debian:~$ ls
bash: ls: command not found
pato@debian:~$ cp
bash: /bin/cp: No such file or directory
pato@debian:~$ w
bash: w: command not found
Skutocne netusim, co a kde sa stalo. Samozrejme, spustal som to ako root. Vyber particie odovodnujem jej velkostou a teda by to malo byt aj najrychlejsie, kedze je najmensia.
Ak ma niekto vysvetlenie a pripadne aj riesenie, budem nesmierne stastny a vdacny zaroven.
Řešení dotazu:
ls
ani cat
tam asi už taky nemáš, takže zkus trochu examinovat to, co ze systému zbylo. V čistém bashi by mělo jít něco jako echo /bin/*
.
while read line; do echo $line; done < /proc/cpuinfo
.
Tak som poskusal a vysledok je takyto:
pato@debian:~$ for i in /usr/bin/who*; do echo $i; done
/usr/bin/who
/usr/bin/whoami
/usr/bin/whois
pato@debian:~$ whoami
bash: /usr/bin/whoami: No such file or directory
pato@debian:~$ who
bash: /usr/bin/who: No such file or directory
pato@debian:~$ whois
bash: /usr/bin/whois: No such file or directory
Co je trochu zvlastne (mozno iba pre mna), ze su tam, ale spustit sa nedaju.
Ale cyklus v podobe:
for i in /*; do $i; done
tak tu uz k expanzii nedochadza.
Jedine / nie je pristupne, inak akukolvek inu particiu pristupovat a listovat mozem vyssie spomenutym sposobom.
ls -l
, mount
ani file
. Ale pokud tam můžeš kopírovat, můžeš tam zkusit nahrát busybox odjinud a zkusit spouštět ten (busybox ls -l
, busybox file /soubor
…).
Tak, s usmevom na perach :), vsetko ide opat ako ma.
Ked ma uz odpojilo od siete (samozrejme sa pripojit nedalo, kedze sietovy manazer uz nereagoval), tak som to restartol, to skoncilo kernel panic. Vzal som live cd , nastavil particiu ako aktivnu (lvm) a skusil pripojit. Zial, nebolo mozne pripojit ani po specifikovani suboroveho systemu.
Tak som spustil:
fsck -n /particia
a tomu bolo aj tych 1000 riadkov(az je to teda tolko) malo pre vypis chyb. Tak som sa odhodlal to spustit naostro a nasledne bolo mozne pripojit particiu / (root) o ktorej som v predchadzajucich prispevkoch vravel. Tak som to restartol a je to tu. Fachci to ako ma.
Zial, ale ja netusim, kde nastala chyba. Zaloha sa vytvarala na inej particii, kde bolo spolahlivo miesta na mnoho takych zaloh.
Akokolvek, dakujem za pomoc Jenda.
jen takovej dotaz..kam jsi ukládal ten backup? nezacpal jsi root filesystem? možná je to blbost ale už se mi to stalo a xubuntu umřelo
Vdaka, ale zaloha sa vytvarala na inej particii. Takze netusim, kde nastala chyba.
Najprv som tvoj prispevok bral ako napovedu do buducnosti ohladne konzistencie zalohy. Ale potom som si vsimol nadpis a z toho titulu tomu moc nerozumiem. Dovod je ten, ze pokial robim zalohu tymto sposobom, tak ta zaloha moze byt chybna, ale u mna k ziadnemu pokusu o obnovu neprislo. A taktiez bola zaloha vytvarana na uplne inom umiestneni, inej particie.
Co sa tyka toho pripojenia particie len na citanie, tak nasledovne funguje skvele:
mount -no remount,ro /
a pritom nie je nutne ukoncit vsetku cinnost, iba ak sa prave s nejakym suborom na tej particii pracuje a je nutne zmeny zapisat.
Diki.
Podla manualovych stranok pre mount v pripade ext3 a ext4 prinajmensom, nie je zarucene, ze sa nic nezapise pomocou:
mount -no remount,ro /
Spravne by to malo byt takto:
mount -no remount,ro,noload /
To len pre spravnost.
Tiskni
Sdílej: