OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
openssl speed helpBlowfish je u mně skoro třikrát rychlejší, AES-128 je na tom bledě. Otázkou je, jak je na tom Blowfish s bezpečností, ale pokud máš citlivá data, ke kterým se zas tak moc často nepřistupuje, a systém, na který se hrabe furt, na zvláštním oddíle, zvážil bych šifrování citlivých dat AES a systému BF.
obelix ~ # hdparm -tT /dev/mapper/storage-array /dev/mapper/storage-array: Timing cached reads: 414 MB in 2.00 seconds = 206.49 MB/sec Timing buffered disk reads: 128 MB in 3.03 seconds = 42.22 MB/sec obelix ~ # hdparm -tT /dev/sda /dev/sda: Timing cached reads: 422 MB in 2.00 seconds = 211.03 MB/sec Timing buffered disk reads: 200 MB in 3.00 seconds = 66.57 MB/sec obelix ~ #/dev/sda je jeden sata disk, a /dev/mapper/storage-array je LVM zlozene zo 4roch diskov (ziadny raid, vsetko su to postarsie 3-4rocne disky). Na vsetkych je pouzite "aes & cbc-essiv:sha256". Tak neviem ci to je tym ze to nie je multithread, alebo pomalostou/architekturou toho Atomu :).
Tak neviem ci to je tym ze to nie je multithread, alebo pomalostou/architekturou toho Atomu :).Že by to bylo tím, že máš v procesoru VIA Padlock?
Nějakou dobu má Linux kompilační volbu CRYPTO_PCRYPT:
This converts an arbitrary crypto algorithm into a parallel algorithm that executes in kernel threads.
Ale mám dojem, že to je jen obálka pro asynchronní rozhraní a že DM_CRYPT by ji nejprve musel umět a pak rozdělit úlohu do více vláken.
Tiskni
Sdílej: