Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
sudo modprobe -r ath5k
Po probuzení notebooku zase modul přidám:
sudo modprobe ath5k
Když to takhle udělám, tak se wifina rozběhne. Funguje to, ale je to dost neohrabané, navíc to nemůže dělat nikdo, komu půjčím notebook, protože je potřeba zadávat heslo. Napadlo mě to vyřešit tak, že by existoval skript, který by:
MODULES="ath5k"
SUSPEND_MODULES="ath5k"
pm-suspend
a to pak pouští při uaspávání skripty v /usr/lib/pm-utils/sleep.d
Mohlo by pak stačit do adresáře /usr/lib/pm-utils/sleep.d
přidat soubor např. 76ath5k
a do něj dát tohle:
#!/bin/sh case "$1" in hibernate|suspend) rmmod ath5k ;; thaw|resume) modprobe ath5k ;; *) exit 0 ;; esacJe to elegantnější řešení než "pár sekund čekat a pak modul vrátit" protože někdy se notebook uspí hned, někdy mu to pár vteřin trvá.
/etc/pm/sleep.d/
. Do něj si můžeš umístit skript, jako například tento
#!/bin/sh # Arguments can be: # "suspend suspend" # "resume suspend" # "thaw hibernate" case "$1" in "suspend") cryptsetup luksSuspend home xscreensaver-command -lock ;; "resume") echo 2 > /proc/acpi/video/VGA/LCDD/brightness ;; esac
Ale s trochou štěstí (je-li skript děravý, což lze ze zdrojáku zjistit relativně lehko) je to i cesta k rootovi pro lidi co by toho roota mít neměli ....V historii je dost příkladů, že security by obscurity ničemu nepomůže.
sudo modprobe
někomu jinému.
sudo umí omezit pouze někoolik vybraných příkazů a ještě jim přesně naspecifikovat parametry. Takže by se dalo nakonfigurovat tak aby kdokoliv mohl zadat:
sudo modprobe -r ath5k
ale už třeba ne
sudo modprobe -r ath9k
Tiskni
Sdílej: