Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
sudo modprobe -r ath5k
Po probuzení notebooku zase modul přidám:
sudo modprobe ath5k
Když to takhle udělám, tak se wifina rozběhne. Funguje to, ale je to dost neohrabané, navíc to nemůže dělat nikdo, komu půjčím notebook, protože je potřeba zadávat heslo. Napadlo mě to vyřešit tak, že by existoval skript, který by:
MODULES="ath5k"
SUSPEND_MODULES="ath5k"
pm-suspend
a to pak pouští při uaspávání skripty v /usr/lib/pm-utils/sleep.d
Mohlo by pak stačit do adresáře /usr/lib/pm-utils/sleep.d
přidat soubor např. 76ath5k
a do něj dát tohle:
#!/bin/sh case "$1" in hibernate|suspend) rmmod ath5k ;; thaw|resume) modprobe ath5k ;; *) exit 0 ;; esacJe to elegantnější řešení než "pár sekund čekat a pak modul vrátit" protože někdy se notebook uspí hned, někdy mu to pár vteřin trvá.
/etc/pm/sleep.d/
. Do něj si můžeš umístit skript, jako například tento
#!/bin/sh # Arguments can be: # "suspend suspend" # "resume suspend" # "thaw hibernate" case "$1" in "suspend") cryptsetup luksSuspend home xscreensaver-command -lock ;; "resume") echo 2 > /proc/acpi/video/VGA/LCDD/brightness ;; esac
Ale s trochou štěstí (je-li skript děravý, což lze ze zdrojáku zjistit relativně lehko) je to i cesta k rootovi pro lidi co by toho roota mít neměli ....V historii je dost příkladů, že security by obscurity ničemu nepomůže.
sudo modprobe
někomu jinému.
sudo umí omezit pouze někoolik vybraných příkazů a ještě jim přesně naspecifikovat parametry. Takže by se dalo nakonfigurovat tak aby kdokoliv mohl zadat:
sudo modprobe -r ath5k
ale už třeba ne
sudo modprobe -r ath9k
Tiskni
Sdílej: