sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Zdravím zkušenější uživatele linuxu. :) Potřeboval bych poradit s nastavením cronu na OpenWRT. Na routeru Asus wl-500g Deluxe se snažím rozchodit monitorování teplot pro jednoho kamaráda. Mám zprovozněné měření a zápis do rrdtool databáze pomocí skriptu:
#!/bin/sh RRDTOOL=rrdtool #cesta k rrdtoolu RRD=/mnt/usb/templog/teplota.rrd #cesta k databazovemu souboru ntpclient -h ntp.cesnet.cz -s START=`date +%s` cd / TEMP1=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t0 -o"%.2C"` #precteni hodnoty prvniho cidla(2 desetinna cisla) TEMP2=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t1 -o"%.2C"` #precteni hodnoty druheho cidla(2 desetinna cisla) TEMP3=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t2 -o"%.2C"` #precteni hodnoty tretiho cidla(2 desetinna cisla) TEMP4=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t3 -o"%.2C"` #precteni hodnoty ctvrteho cidla(2 desetinna cisla) TEMP5=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t4 -o"%.2C"` #precteni hodnoty pateho cidla(2 desetinna cisla) TEMP6=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t5 -o"%.2C"` #precteni hodnoty sesteho cidla(2 desetinna cisla) TEMP7=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t6 -o"%.2C"` #precteni hodnoty sedmeho cidla(2 desetinna cisla) TEMP8=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t7 -o"%.2C"` #precteni hodnoty osmeho cidla(2 desetinna cisla) TEMP9=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t8 -o"%.2C"` #precteni hodnoty devateho cidla(2 desetinna cisla) TEMP10=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t9 -o"%.2C"` #precteni hodnoty desateho cidla(2 desetinna cisla) TEMP11=`./usr/bin/digitemp_DS2490 -q -t10 -o"%.2C"` #precteni hodnoty jedenacteho cidla(2 desetinna cisla) $RRDTOOL update $RRD "$START:$TEMP1:$TEMP2:$TEMP3:$TEMP4:$TEMP5:$TEMP6:$TEMP7:$TEMP8:$TEMP9:$TEMP10:$TEMP11" #ulozeni do rrd databaze vsech promennych
Spouštění jsem přidal do cronu na každých 5 minut.
*/5 * * * * /mnt/usb/templog/tempupdate.sh
Pokud cron nastartuju ručně přes ssh, vše chodí jak má. Ale po rebootu to nefunguje. Cron běží, ale skript hlásí chyby (viz cronlog v příloze). Stačí zase nastartovat cron ručně a všechno je ok. Netušíte někdo v čem by mohla být chyba? Napadlo mě jestli mu nevadí, že část balíčků, skript a databáze jsou na usb flash a tak jsem zkusil spustit cron ještě skriptem s 2 minutovou pauzou po bootu (proto je v logu spuštění 2x), ale to nepomohlo. Budu vděčný za každou dobrou radu. :)
machyŘešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: