Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.
Na WhatsAppu budou postupně v průběhu následujících měsíců zavedena uživatelská jména. Telefonní čísla tak mohou zůstat soukromá. Aktuálně si lze uživatelské jméno rezervovat.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovací jazyk Rust se poprvé dostal do první desítky tohoto žebříčku popularity programovacích jazyků. Vede Python následovaný C, C++, Java, C#, …
Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB
# -*- coding: utf-8 -*-
import sys
import traceback
try:
import pygtk
pygtk.require("2.0")
import gtk
import gobject
class jednoduchy_textovy_prohlizec (Exception):
def __init__(self):
## naimportovanie firebird db
import kinterbasdb
self.con = kinterbasdb.connect(dsn=db, user=usr, password=psw)
self.cur = self.con.cursor()
self.okno = gtk.Window()
self.okno.set_title("Textový editor")
self.okno.set_border_width(10)
# Editor
self.textovy_buffer = gtk.TextBuffer()
self.textovy_prohlizec = gtk.TextView(self.textovy_buffer)
self.posuvnikove_okno = gtk.ScrolledWindow()
self.posuvnikove_okno.set_policy(gtk.POLICY_AUTOMATIC, gtk.POLICY_AUTOMATIC)
self.posuvnikove_okno.add_with_viewport(self.textovy_prohlizec)
# Zabalení menu a editoru do VBoxu
self.vbox = gtk.VBox(False, 5)
self.vbox.pack_end(self.posuvnikove_okno)
self.okno.add(self.vbox)
self.okno.show_all()
self.okno.connect("destroy", gtk.main_quit)
# Tímto si vyrobíme "timer" po 5 sekundách
# timer_id lze využít pro "vypnutí" timeru pomocí gobject.source_remove(timer_id)
timer_id = gobject.timeout_add(1000, self.kazdych_5_sekund)
def kazdych_5_sekund(self):
SELECT = "selecta * from aaa"
self.cur.execute(SELECT)
for row in self.cur.itermap():
id = 'ID:%(ID)s' % row
print id
return True # Toto způsobí že se toto bude opakovat každých 5s, False - provede se pouze jednou
if __name__ == "__main__":
aplikace = jednoduchy_textovy_prohlizec()
gtk.main()
#odchytava
except (RuntimeError, TypeError, NameError, Exception):
print "Oops!"
import pygtk
pygtk.require("2.0")
import gtk
import gobject
class jednoduchy_textovy_prohlizec:
def __init__(self):
# .....
def kazdych_5_sekund(self):
SELECT = "selecta * from aaa"
try:
self.cur.execute(SELECT)
except "vyjika vyvolana pri execute modulem kinterbasdb":
print "Oops!"
return False
for row in self.cur.itermap():
id = 'ID:%(ID)s' % row
print id
return True # Toto způsobí že se toto bude opakovat každých 5s, False - provede se pouze jednou
if __name__ == "__main__":
# a pripadne odchytit ostatni vyjimky, ktere dedi od nize uvedenych. podle me je to zbytecne a spis se zamerit
# na odchyceni konkretnich vyjimek primo ve tride nebo pri importu
try:
aplikace = jednoduchy_textovy_prohlizec()
gtk.main()
except (RuntimeError, TypeError, NameError, Exception):
print "Oops!"
Tiskni
Sdílej: