OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
convert
z imagemgagick nebo jhead
(ten používám hlavně třeba při posílání fotek mailem (jhead -autorotate *
), protože mailklienti často nezvládají otáčení podle exif. Na prohlížení jinak používám gqview
nebo odvozené geeqie
, asi (...) to umí i rotovat.
time convert foo vs. time my-fast-tool foo
>osobní invektiva, protože "KDE 4 shit" atp. zavání tím, že tazatel je CENSORED<
Nepodařilo se mi ho nastavit tak, aby při zobrazení miniatur zobrazoval v levém dolním okně náhled, nepodařilo se mi ho nastavit tak, aby zapisoval změny hned a bez ptaní...
Náhledy se normálně zobrazují dole nebo vpravo, kde je problém? Jaké okno? Provést změny a pak jednou klepnout na "Uložit vše" je problém? Gwenview 2.6.0 ve Fedoře 15 i kdekoliv jinde.
To bych asi všechno i přežil, ovšem zkusil jsem hromadně otočit asi třicet fotek a stalo se to, že začal otáčet jiné, neoznačené fotky a pět z nich nenahraditelně zničil (zbyly tam nepoužitelné nudličky o šíři asi dvou px). Po čtvrthodině marných pokusů a v závěru i výbuchu vzteku ze ztráty těch fotek (ještě, že nebyly "tak moc" důležité, jinak bych asi někomu došel osobně namlátit) jsem to vzdal a odinstaloval.
Chybu jsi nahlásil, podíval ses na aktuální verzi z upstreamu, nebo jenom blbě kecáš?
...když jich potřebuju otočit několik set. Nevíte prosím někdo, co s tím? Žádný z vyzkoušených nástrojů mi zatím nevyhovoval.
ImageMagick.
DVD-RAM technology provides excellent data integrity, data retention and damage protection through a number of mechanisms and properties. Therefore, DVD-RAM is perceived by some people to be better than the other DVD technologies for traditional computer usage tasks such as general data storage, and especially data backup and archival.
Jasně, že to teoreticky může zaskřípat, ale právě proto de dobré používat SW, který nevyrábí chyby...
Každý program obsahuje aspoň jednu chybu. Když to tak čtu, když člověk uvažuje tímto stylem, dobře mu tak.
Než to někdo opraví v 1.4.2, tak budu otáčet fotky v GQview.
Takže navždy?
mně to funguje
Když mi něco nefunguje, řeším to. Proto jsem nedávno opustil Ubuntu (mizerná práce ze strany balíčkárů), překládám Openbox a Clementine (kreativní původní překladatel) a ubastlil jsem si patch do Kapmana a Okularu.
konsoli k práci nepotřebuji tak nevadí že je rozbitá
To neznám.
integrovanou ATI/AMD HD 3200 (fglrx, radeon nepodporuje 3D)R600 už umí 3D tak rok
Klidně mě považujte za vola, ale zkoušel jsem KDE 4 třikrát a pokaždé ho po hodině až dvou odinstaloval. Nevyhovuje mi. Nedá se nastavit tak, abych s ním byl spokojen. Pokud to jenom trochu půjde, zůstanu u KDE 3, které mi připadá naprosto optimální. Já chci na počítači pracovat, ne si s ním hrát. Nejsem programátor a neoslňují mě všechny ty efektní grafické fičury, kterými to disponuje. Naopak, poslední dobou mám z každé avizované změny obavy, protože ty změny jsou z hlediska možnosti s tím pracovat většinou k horšímu. Podle mého se prostě programátoři "utrhli ze řetězu" a protože takové věci, jako je například "běžná kancelářská práce" jim nic neříkají, tak prostě vymýšlí hovadiny a odstraňují jednu užitečnou funkci za druhou.>osobní invektiva, protože "KDE 4 shit" atp. zavání tím, že tazatel je CENSORED<
Asi si nerozumíme. GwenView v KDE 3 má tři, respektive čtyři okna, nebo rámy, nebo jak to chcete nazývat. V pravém jsou náhledy, "miniatury", v mém případě 150x150 px. V levé části je nahoře adresářový strom nebo záložky, pod ním je okno s větším náhledem, v mém případě asi 350x350 px. Právě tohle okno jsem v KDE 4 za nic na světě nemohl najít. Pro orientační prohlížení fotek je přitom velmi užitečné, protože například přefocené archiválie se starými texty, nebo časopisecké články vypadají na miniaturách všechny dost stejně. Taky mi tam chybí pole pro zapisování komentářů a poznámek k obrázku, což je taktéž velmi užitečná věc. Tohle se mi v KDE 4 nepodařilo nikde nastavit a mám za to, že to tam není. Jsou tam pouze miniatury a adresářový strom... Podobné je to s tím zápisem. Pokud budu klikat po otočení každé fotky na zápis, tak je prostě další klikání navíc, pokud to budu ukládat najednou, tak mi po otočení nějakých dvaceti fotek nahoře začne svítit červené upozornění o nedostatku paměti a pokud kliknu na uložení, tak Gwenview na docela dlouhou chvíli zatuhne a přestane úplně reagovat. To je jednoduše dost na pytel a rozhodně je to citelný krok zpět... A přesně takhle je to s většinou věcí v KDE 4. Zdánlivé vylepšení, které je ovšem při práci pouze překážkou. Proč tam nemohly zůstat možnosti, které byly v KDE 3 + ten opožděný zápis? Pokud by po něm někdo toužil, tak by si ho prostě nastavil...Náhledy se normálně zobrazují dole nebo vpravo, kde je problém? Jaké okno? Provést změny a pak jednou klepnout na "Uložit vše" je problém? Gwenview 2.6.0 ve Fedoře 15 i kdekoliv jinde.
Pokud mi řeknete co a jak, tak to rád udělám. Jo, a taky moc nevládmu angličtinou. V češtině nebo přinejhorším v němčině by to hlášení asi nešlo, nebo jo?Chybu jsi nahlásil, podíval ses na aktuální verzi z upstreamu, nebo jenom blbě kecáš?
Zkoušel jsem, ale nepřišel jsem na to, jak se spouští...ImageMagick.
...na to, na co jsem donedávna potřeboval jednu aplikaci, najednou budu potřebovat dvě...
Pro jednu úlohu jeden nástroj. Filosofie Unixu.
martin@siren:~>cat /etc/SuSE-release openSUSE 11.1 (x86_64) VERSION = 11.1 martin@siren:~>Vsetko funguje, tak nie som nuteny updateovat.
Většina diskuze je OT, takže si dovolím krátké shrnutí:
the old, now unmaintained, KDE 3 version of Gwenview
Tiskni
Sdílej: