Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Zadani: Zalohovane rozdeleni provozu pres vice stroju pro HTTP
Komponenta co dela problem je heartbeat/pacemaker.
Navrh reseni: + 2x Atom server s Debianem + heartbeat/pacemaker pro udrzeni konzistenece IP/ldirectord + ldirectord pro rozdeleni provozu mezi web servery
Konkretni reseni:
ldirectord spravuje 32 virtualu s nastavenim:
virtual=1-ex.web:www
real=1.nginx.srv:http gate
real=2.nginx.srv:http gate
real=3.nginx.srv:http gate
fallback=127.0.0.1:80
service=http
scheduler=rr
checktype=negotiate
checkport=80
request="/"
receive="0eb0a38cfbcf77985e4d281b78cc3336"
virtualhost=1-ex.com
pacemaker ovlada 32 IP pro loadbalancer:
primitive ex-1 ocf:heartbeat:IPaddr \
params nic="ethINT" cidr_netmask="16" ip="10.2.205.1" \
meta is-managed="true" \
op monitor interval="20s" timeout="20s"
Pozadavek ktery dela problem: Je treba zajistit aby ldirector bezel na stejne stroji jako IP adresy.
Reseni: IP adresy se v nastaveni pacemakeru daji do stejne skupyny jako ldirectord nebo se daji do stejne collocation.
Behem vypadku jedne IP z pacemakru se vypnou vsechny uvedene za touto IP. Priklad z nastaveni pacemakru:
group web : ex-1 ex-2 ex-3 ex-4 ...
Kdyz vypnete ex-2, tak se dle pravidel vypne vse za nim(ex-3 3x-4 ...) . To je vazne nezadouci.
Reseni: Dle stranky http://www.clusterlabs.org/doc/en-US/Pacemaker/1.0/html/Pacemaker_Explained/s-resource-sets-ordering.html nastavit sekvencni spousteni na false. Ale kurna JAK? :o)
Zmeny provadim pres prikaz 'crm_resource','crm resource' nebo primo v 'crm configure show' .
Ovsem vse doposud nepomaha a heartbeat porad vypne vsechny sluzby za zastavenou sluzbou.
Mozna je me reseni zbytecne a lze pouzit jiny vhodnejsi nastroj, ovsem zatim bych zustal u tohoto reseni.
Tuto moznost jsem testoval a nepomuze.
Ptal jsem se Tomase Ebenlendra a po par pokusech je spravne reseni:
colocation c1 inf: ex-1 ldd colocation c2 inf: ex-2 ldd colocation c3 inf: ex-3 ldd ....
Pote muzete vypnout jednu IP a ldirectord zustane v provozu.
Ovsem nemuzete presouvat pomoci prikazu crm resource move ex-1 protoze ten vam prida location k resource a pri dalsim presunu jineho zdroje muze dojit ke kolizi(location) a jeden ze zdroju vam nebude fungovat.
Tiskni
Sdílej: