OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Mám domácí server, který slouží i jako router s NATem, DHCP, DNS server... a snažím se na něm nastavit firewall. Seskládal jsem si tato pravidla, ale výsledné chování je jiné, než jsem čekal:
Ze serveru se nedostanu přes eth0 vůbec nikam (nebo spíš myslím, že zahodí všechny příchozí pakety, i když jsou určené pro něj).
Z jiných pc za serverem se ven dostane ICMP a DNS reques, ale protože DNS je tento server, tak pouze na IP adresy (nebo nacachované domény).
Politika má být taková, že ven se pouští všechno, ale příchozí (nová a zatím cílená jen na server) spojení projdou jen na konkrétních portech.
S iptables si moc netykám, takže ocením jakoukoliv radu (i upozornění na něco, co bych měl do firewallu přidat/předělat...)
Díky.
eth0: WAN všechna ostatní: LAN
# NAT je uz napevno nastaveny v iptables.conf # zakazeme vsechno z venku iptables -A INPUT -i eth0 -j REJECT # povoleni navazanych spojeni - pry by melo umoznit i DNS dotazy? iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT #---------------------------------------------------------------------------------- # povoleni konkretnich portu #---------------------------------------------------------------------------------- iptables -N POVOLENO iptables -A POVOLENO -p ICMP -j ACCEPT # Dalsi sluzby iptables -A POVOLENO -p tcp --dport 22 -m state --state NEW -j ACCEPT # ssh iptables -A POVOLENO -p udp --dport 88 -m state --state NEW -j ACCEPT # openvpn iptables -A POVOLENO -p tcp --dport 80 -m state --state NEW -j ACCEPT # http iptables -A POVOLENO -p tcp --dport 5060 -m state --state NEW -j ACCEPT # VOIP # pptp iptables -A POVOLENO -p tcp --dport 47 -m state --state NEW -j ACCEPT iptables -A POVOLENO -p tcp --dport 1723 -m state --state NEW -j ACCEPT #---------------------------------------------------------------------------------- iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp -j POVOLENO iptables -A FORWARD -i eth0 -p tcp -j POVOLENO
Řešení dotazu:
iptables -P INPUT DROP
Podobne to urobíš aj pre FORWARD, OUTPUT.
Pozri si tento link a nalistuj si kapitolu 5.14.3.2 Manual init.d configuration.
iptables
vyhodnocují v pořadí, v jakém jsou uvedena. První pravidlo, které vyhoví, se uplatní, a tím zpracování končí. Takže když máte jako první v INPUT uvedeno pravidlo
iptables -A INPUT -i eth0 -j REJECTZnemožníte tím veškerou příchozí komunikaci na router, veškerou odchozí TCP/IP komunikaci z routeru (nemohou přijít pakety s odpověďmi) a veškerou NATovanou TCP/IP komunikaci.
Tiskni
Sdílej: