Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
dá sa v iptables zadefinovať v pravidle skupiny adries a portov podobne ako na Cisco ASA? Mám na mysli zložitejšie pravidlo kde je povedzme 10 zdrojových adries, 5 portov a 3 cieľové adresy.
Na Cisco ASA sa vytvoria skupiny Network object group s 10 a troma členmi, Service group s piatimi členmi a pravidlo sa aplikuje jedným príkazom v ACL. Funguje niečo podobné aj pre iptables? Alebo treba definovať pravidlá pre vzťahy každý s každým, teda v tomto prípade cca 150 pravidel? Alebo je nejaký lepší/rýchlejší spôsob? Ďakujem.Řešení dotazu:
iptables -N myIP iptables -A myIP -s ab -j ACCEPT iptables -A myIP -s cd -j ACCEPT iptables -A myIP -s ef -j ACCEPT iptables -A myIP -j RETURN iptables -N myDPort iptables -A myDPort --dport AB -j myIP iptables -A myDPort --dport CD -j myIP iptables -A myDPort --dport EF -j myIP iptables -A myDPort -j RETURN iptables -I INPUT -p tcp -j myDPort .... .... .... ... iptables -A INPUT ...... DROP/REJECTFčul jakmile to není jeden z našich třech portů, tak to proleze v řadě pravidel (které zde nejsou předmětem), jakmile to vyhoví jednomu ze tří portů leze to ověřit IP adresy, jakmile vyhoví jedné ze tří je to přijato, pokud ne, zas to normálně valí dál.
Měl jsem dojem, že i když máte hezky nakonfigurované network objecty, taky stejně vám to ve výsledku ASA naseká na řádky (10x5x3 = 150 řádků) a zabere to kapacitu volných ACL? To abych se podíval, co se v 8.x mění
Sám bych to v linuxu dělal chainama, větvil přes "-j next_chain" a "-j RETURN".
Tiskni
Sdílej: