Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
K datam chcem mat pristup iba ja.V tom případě musíte mít klíč k datům uložený jen u sebe a nesmíte jej vydat, ani nesmíte poskytnout dešifrovaná data. Pak ale nedává moc smysl kombinace s webhostingem nebo VPS -- prostě budete mít jen někde na internetu uložený zašifrovaný soubor, a když se budete dostat k zašifrovaným datům, stáhnete si ho k sobě a dešifrujete. K tomu ale nepotřebujete žádný webhosting nebo VPS, ale stačí úložiště souborů, třeba DropBox. Pokud jste chtěl opravdu webhosting nebo VPS, pak asi nechcete mít přístup k datům jenom vy sám, ale mají k nim mít přístup třeba i návštěvníci stránek. A tím se vracíme k mým původním otázkám. Jinak pokud k tomu chcete přistupovat jako běžný uživatel, nemá smysl se bezpečností na této úrovni zabývat -- to prostě bez znalosti některých věcí nejde. Navíc myslím, že se z toho pak dá odhadnout, že ve vašem případě bohatě stačí zabezpečení tím, že správce webhostingu nebo VPS nemá žádnou motivaci vám do těch dat lézt, takže žádné zabezpečení z této strany nepotřebujete. Hlavně se postarejte o to, aby vám tam nikdo nevlezl přes web přes nějaký nezabezpečený PHP skript.
Co ked su data, ktore potrebujete ulozene v DB?To snad není soubor?
Nepoznam ziadnu (cloudovu) sluzbu, ktora by tieto data sifrovala na svojich serveroch.Protože je to do jisté míry zbytečné. Obvykle taková služba umí data i dešifrovat, a pak nevidím zvláštní důvod je mít šifrovaná.
K datam chcem mat pristup iba ja. Ako znalejsi pouzivatel chcem, aby sifrovaci kluc nebol ulozeny s datami, teda aby nebol ulozeny na webhostingu alebo VPS.Pokud chceš mít k datům přístup pouze ty, tak vůbec nechápu, na co sem pleteš slovo „webhosting“, které znamená pravý opak.
Tiskni
Sdílej: