Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A ono to nefunguje.Tuhle vetu by to chtelo mozna trochu rozvest, co nefunguje? Pakety se nepreposilaji, nebo nenavazete spojeni? Ve druhem pripade je treba se zamyslet nad tim, ze u odchozich paketu je "spatne" zdrojova adresa (vzdaleny stroj posle paket na IP 1.2.3.4 a odpoved prijde z 5.6.7.8 coz dovede cloveka zmast o hloupem pocitaci nemluve). Pripadne zkuste tcpdump a prilozit nejaky vypis komunikace mezi "vzdalenym", 1.2.3.4 a 5.6.7.8.
Kdyz zadam iptables -t nat -A PREROUTING -s 1.2.3.4 -j LOG, tak mi to prichozi pakety z IP 1.2.3.4 nezaloguje.Tady bych tipnul ze problem bude v poradi pravidel, pokud je splneno nejake pravidlo s cilem ACCEPT, DROP nebo REJECT paket uz chainem dal neprochazi, tudiz nemuze byt ani zalogovan. Doporucuji vkladat logovani nejdrive, pripadne pouzit na misto "-A", "-I".
Ma server 5.6.7.8 pristup na 1.2.3.4 ci posiela spravne odpoved cez ten server.
Ak ma inu branu ako je ten server na ktorom je presmerovavana komunikacia tak treba este maskaradu.
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 1.2.3.4 -d 5.6.7.8 -j MASQUERADE
cim sa zmeni zdrojova adresa paketu na ip adresu servera na ktorom je presmerovavani port a tym padom aj odpoved z 5.6.7.8 pride na ten server
nat
se nezpracovávají pakety, které jsou terminologií connection trackingu ve stavu ESTABLISHED
, takže to, že nějaké pakety vidíte ve filter.INPUT
a nevidíte je v nat.PREROUTING
, je naprosto v pořádku.
Tiskni
Sdílej: