Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj,
snažím se rozběhat následující scénář:
Na diskovém poli připojeném do sítě pomocí iscsi jsou vytvořeny tři různě veliké svazky. Na svazcích je vytvořen GFS2 filesystém. Svazky jsou připojeny k deseti serverům (ubuntu server 12.04).
Podařilo se mi rozběhat iscsi, multipath a v základní konfiguraci i GFS2 (cman, cluster.conf, gfs_controld, dlm_controld). Na serverech dále běží corosync, který jsem ovšem nijak nekonfiguroval. Svazky s gfs2 jdou připojit a je možné na ně zapsat data. Bohužel se celý systém chová dost nepředvítatelně.
Potýkám se s těmito problémy:
1. Připojení největšího GFS2 svazku po rebootu trvá velmi dlouho (cca 30 minut). Na tomto svazku je velké množství dat v malých souborech (stovky GB a milióny souborů).
2. Pokud vypnu jeden ze serverů v clusteru(v tuto chvíli v něm jsou 3 nody), tak na ostatních serverech při pokusu o přístupu do adresáře na iscsi svazku vytuhne terminál a data nejsou přístupná. Tento stav trvá dokud není svazek připojen na všech serverech.
Co může být příčinou dvou výše zmíněných problémů?
Co bych měl na serverech dále nastavit, aby byl provoz clusteru stabilní?
Jak správně nastavit fencing, aby při vypnutí jednoho nodu clusteru byla data dostupná zbylým nodům?
Konfigurace cluster.conf:
<?xml version="1.0"?>
<cluster name="cluster" config_version="2">
<!-- post_join_delay: number of seconds the daemon will wait before
fencing any victims after a node joins the domain
post_fail_delay: number of seconds the daemon will wait before
fencing any victims after a domain member fails
clean_start : prevent any startup fencing the daemon might do.
It indicates that the daemon should assume all nodes
are in a clean state to start. -->
<logging debug="on"/>
<fence_daemon clean_start="0" post_fail_delay="0" post_join_delay="3"/>
<clusternodes>
<clusternode name="w10" votes="1" nodeid="10">
<fence>
<!-- Handle fencing manually -->
<method name="human">
<device name="human" nodename="w10"/>
</method>
</fence>
</clusternode>
<clusternode name="w11" votes="1" nodeid="11">
<fence>
<!-- Handle fencing manually -->
<method name="human">
<device name="human" nodename="w11"/>
</method>
</fence>
</clusternode>
<clusternode name="w12" votes="1" nodeid="12">
<fence>
<!-- Handle fencing manually -->
<method name="human">
<device name="human" nodename="w12"/>
</method>
</fence>
</clusternode>
</clusternodes>
<!-- cman two nodes specification -->
<cman expected_votes="3"/>
<fencedevices>
<!-- Define manual fencing -->
<fencedevice name="human" agent="fence_manual"/>
</fencedevices>
</cluster>
Tak problém je pravděpodobně popsán v tomto postu:
https://www.redhat.com/archives/linux-cluster/2011-December/msg00055.html
Systém během mountování obnovuje zámky pro všechny soubory na svazku. V mém případě je to cca 9 milionů souborů.
Nějaký nápad co s tím?
Tiskni
Sdílej: