Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj. Podle návodu jsem rozjel DKIM v amavisd-new tak, že pomocí check_sender_access rozeznám, jestli je mail vytvářen nebo by měl být jen kontrolován. Funguje to, ale vůbec se mi to nezdá, protože si myslím, že je to špatně. V main.cf mám:
smtpd_sender_restrictions = check_sender_access regexp:/etc/postfix/tag_as_originating.re, permit_mynetworks, permit_sasl_authenticated, check_sender_access regexp:/etc/postfix/tag_as_foreign.re
,kde
cat /etc/postfix/tag_as_foreign.re /^/ FILTER amavisfeed:[127.0.0.1]:10024 cat /etc/postfix/tag_as_originating.re /^/ FILTER amavisfeed:[127.0.0.1]:10026V amavisd.conf mám policy pro port 10026:
$interface_policy{'10026'} = 'ORIGINATING'; $policy_bank{'ORIGINATING'} = { # mail supposedly originating from our users originating => 1, # declare that mail was submitted by our smtp client allow_disclaimers => 1, # enables disclaimer insertion if available # notify administrator of locally originating malware virus_admin_maps => ["postmaster\@$mydomain"], spam_admin_maps => ["postmaster\@$mydomain"], warnbadhsender => 1, # forward to a smtpd service providing DKIM signing service forward_method => 'smtp:[127.0.0.1]:10027', # force MTA conversion to 7-bit (e.g. before DKIM signing) smtpd_discard_ehlo_keywords => ['8BITMIME'], bypass_banned_checks_maps => [1], # allow sending any file names and types terminate_dsn_on_notify_success => 0, # don't remove NOTIFY=SUCCESS option };
Jinak další běžné DKIM nastavení mám globálně (enable_dkim_verification, enable_dkim_signing, ...). Moc nechápu, že to může fungovat, protože příchozí pošta projde amavisem 2x (i podle logu), tj. poprvé by si měl amavis myslet, že poštu vytvářím a podruhé zkontrolovat. Nevíte proč to tahle funguje? Jak by se to dalo upravit, aby to fungovalo tak jak má (tj. projde to amavisem 1x)?
Dále chci vytvořit v amavisu bypass bez spamassassin skenu pro maily pocházející z určitých IP adres. Teoreticky to lze udělat pomocí "smtpd_client_restrictions = check_client_access hash:/etc/postfix/amavis_bypass" tak, že v tomto souboru odfiltruji bypass IP adresy a pošlu je na daný port amavisu, kde dám nějakou interface_policy. Jenomže takto to prakticky nemohu nastavit, protože už používám smtpd_sender_restrictions, kde už maily posílám amavisu. Nedokázal by mi někdo poradit, jak toto nastavit?
content_filter = smtp-amavis:[127.0.0.1]:10024a odchozi spam z lokalu je zamitan:
$policy_bank{'MYNETS'} = { # mail originating from @mynetworks originating => 1, # is true in MYNETS by default, but let's make it explicit final_spam_destiny => D_REJECT, final_virus_destiny => D_REJECT, };tohle funguje, ale jeste bych chtel zamitat i odchozi spam odesilany zvenku, ale jak to udelat? Myslel jsem tu postu nejak identifikovat a preposlat na
$policy_bank{'ORIGINATING'}, kde jsem dal take
final_spam_destiny => D_REJECTale nevim jak to zapsat do smtpd_sender_restrictions Diky!
Tiskni
Sdílej: