Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
def epakty_j(g) x = ((g-1)*11)%30 return x endmít jen:
def epakty_j(g) ((g - 1) * 11) % 30 endDále se mrkni, jakým způsobem se v Ruby používá case. Tvá metoda epakta_jj je krásným adeptem:
def epakta_jj(h) case h when 1 then 11 when 2 then 22 ... end endA metody celkově by neměly být příliš dlouhé a obsahovat příliš mnoho přiřazení. Vyzkoušej například nástroj reek, který se snaží hledat code smells. U věcí, které ti nahlásí jako problematické, to chce zkusit se trochu zamyslet, jestli to nejde vyřešit lépe. Mnohokrát to totiž opravdu lépe jde.
NEDELNI_PISMENA = [ [1583..1699, { 'A' => 'D', 'B' => 'E', ... }], [1700..1799, { 'A' => 'E', 'B' => 'F', ... }, ... ] def nedelni_pismeno_g(c, d) range = NEDELNI_PISMENA.find { |x| x.first.include?(d) } return 'Neni' if range.nil? range.last[c] endNavíc je fajn dávat proměnným rozumná jména, lépe se to pak čte. Předpokládám, že u té poslední metody (nedelni_pismeno_g) je například proměnná d rok. Neznám tu tvou doménovou oblast, takže je možné, že některé ty věci lze řešit elegantněji nějak algoritmicky, ale to já už takhle na první pohled těžko posoudím.
nedelni_pismeno_j
by šlo napsat například jako
NEDELNI_PISMENO=%w[A GF E D C BA G F E DC B A G FE D C B AG F E D CB A G F ED C B A] def nedelni_pismeno_j(b) return NEDELNI_PISMENO[b] enddále tam je příliš mnoho "magických proměnných" např.
19
znamená, co? a těch 19
ve velikonoce_j
a ve zlate_cislo
je totéž?
Proto je zvykem definovat konstantu s vysvětlujícím názvem a pak ji používat místo toho čísla.
a taky bych změnil úvodní komentář (pokud nejste Marcus Scalpere) :)
CYKLUS_OPAKOVANI_FAZE_MESICE=19
a pak používal tuhle konstantu (v dobrém editoru to nebude žádné zdržení při používání dlouhých jmen konstant)
a zvýší to srozumitelnost
tady je návrh úpravy subrutiny nedelni_pismeno_g
def nedelni_pismeno_g(c, d) pismena_h={ 'A' => 6, 'B' => 5, 'C' => 4, 'D' => 3, 'E' => 2, 'F' => 1, 'G' => 0, } #pismena_a=pismena_h.keys.sort! {|a,b| pismena_h[a] <=> pismena_h[b]} pismena_a=%w[G F E D C B A] if d <= 1582 or d >= 2100 return "Neni" end posun = d <= 1699 ? 3 : d <= 1799 ? 4 : d <= 1899 ? 5 : d <= 2099 ? 6 : 0 if c.length == 1 return pismena_a[pismena_h[c] - posun % pismena_a.length] else return nedelni_pismeno_g(c[0],d)+nedelni_pismeno_g(c[1],d) end endopět potřeba brát s rezervou píši, co mě právě napadlo a na co jsem narazil v manuálu Ruby :)
case
-like" konstrukce je poměrně novinkou :))
Navíc se dopouštím toho, co předtím kritizuji, že používám "magická čísla".
Zkrátka nelze mnou navržené řešení brát jako hotovou věc, ale spíš směr, kudy by se ty úpravy mohli ubírat.
rozdil_e(j)
je chyba v algoritmu. Rozdíl ve dnech mezi julianským a gregorianským kalendářem se mění ne při změně letopočtu, ale až při přestupném dni. Vše je již vypočteno na Jaký je dnes den dle juliánského kalendáře.
1..n
, tak bych použil pole
např.
def epakta_jj(h) return [ 0, 11, 22, 3, 14, 25, 6, 17, 28, 9, 10, 1, 12, 23, 9, 15, 26, 7, 18, 29 ][h] endpak tam je často něco jako pokud je rok pod 1700 vrať tohle číslo, pokud je pod 1800 tak tohle atd. tak to by se dalo napsat do subrutiny, používal bych nějakou untilitu, která do kódu správně doplní mezery (tidy)
def zlate_cislo(rok) x = (rok + 1) % 19 x == 0 ? 19 : x endU metody velikonoce_g si hlídáš, aby fungovala až pro roky větší než 1582. U takto jednoduchých výrazů je v Ruby konvence dávat podmínku až za výraz:
return 'neni' if x <= 1582
.
Jinak u metod velikonoce_j a velikonoce_g máš jeden vstupní argument, jednou se jmenuje x, podruhé l. Tohle je matoucí, musel jsem se podívat, jak ty metody voláš z insert_text, abych zjistil, v čem je tam rozdíl. A rozdíl tam není. Oba ty parametry pojmenuje rok anebo year, abys ulehčil čtení kódu ostatním a vlastně i sobě, až se k tomu skriptu v budoucnu vrátíš a už ho nebudeš mít celý v hlavě.
K těm metodám bych měl ještě jednu poznámku. Jako vstup pro ně máš rok a výstup například "22. dubna". Snaž se dělat metody tak, aby plnily vždy jen jednu úlohu. Tady už máš smíchané dvě věci dohromady: výpočet dne velikonoc a naformátování datumu na český řetězec. Navrhoval bych, aby metody velikonoce_j a velikonoce_g vracely instanci třídy Date a dodělej si metodu, která ti naformátuje Date na české datum. Jako výhodu to má například to, že všechny tři ty metody budou snadněji znovupoužitelné v budoucnu.
Tiskni
Sdílej: