V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Mám na serveru připojené dva vzdálené filesystémy (CIFS a SSHFS) a na nich jsou soubory, které jsou čteny jedním démonem.
Občas se ale musí server odpojit od sítě (neřešte proč ) a pak nastává problém, že všechny programy, které z mountpointů čtou nebo se do nich snaží přistoupit prostě zamrznou. Zatuhne prostě celý proces a nejde s tím nic dělat než ručně sestřelit (někdy nejde ani to).
Nelze někde nastavit nějaký timeout, po kterém by se share prostě prohlásil za nedostupný a sám se odpojil? Ten výše zmiňovaný démon se s tím vyrovná - prostě ten soubor nenajde a bude to periodicky zkoušet. Bohužel v případě jeho kompletního zatuhnutí to nejde. On zatuhne i bash, když do složky snažím přistoupit...
Na připojení používám autofs, takže to by problém nebyl. Jen s tím odpojení nedostupného...
Díky
CIFS standardně má zapnutý parametr připojení soft, takže proces po vypršení časového limitu dostane chybový kód (přečtěte si mount.cifs(8)).
Co ale může být problém, a je to záležitost individuální potřeby, je velikost časové limitu. Na současných jádrech by měl být 60 sekund.
Nebo si upravit jádro. fs/cifs/connect.c:
static bool server_unresponsive(struct TCP_Server_Info *server) { /* * We need to wait 2 echo intervals to make sure we handle such * situations right: * 1s client sends a normal SMB request * 2s client gets a response * 30s echo workqueue job pops, and decides we got a response recently * and don't need to send another * ... * 65s kernel_recvmsg times out, and we see that we haven't gotten * a response in >60s. */ if (server->tcpStatus == CifsGood && time_after(jiffies, server->lstrp + 2 * SMB_ECHO_INTERVAL)) { cifs_dbg(VFS, "Server %s has not responded in %d seconds. Reconnecting...\n", server->hostname, (2 * SMB_ECHO_INTERVAL) / HZ); cifs_reconnect(server); wake_up(&server->response_q); return true; } return false; }
a SMB_ECHO_INTERVAL je definováno v cifsglob.h:
/* SMB echo "timeout" -- FIXME: tunable? */ #define SMB_ECHO_INTERVAL (60 * HZ)
Tiskni
Sdílej: