Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám na serveru připojené dva vzdálené filesystémy (CIFS a SSHFS) a na nich jsou soubory, které jsou čteny jedním démonem.
Občas se ale musí server odpojit od sítě (neřešte proč ) a pak nastává problém, že všechny programy, které z mountpointů čtou nebo se do nich snaží přistoupit prostě zamrznou. Zatuhne prostě celý proces a nejde s tím nic dělat než ručně sestřelit (někdy nejde ani to).
Nelze někde nastavit nějaký timeout, po kterém by se share prostě prohlásil za nedostupný a sám se odpojil? Ten výše zmiňovaný démon se s tím vyrovná - prostě ten soubor nenajde a bude to periodicky zkoušet. Bohužel v případě jeho kompletního zatuhnutí to nejde. On zatuhne i bash, když do složky snažím přistoupit...
Na připojení používám autofs, takže to by problém nebyl. Jen s tím odpojení nedostupného...
Díky
CIFS standardně má zapnutý parametr připojení soft, takže proces po vypršení časového limitu dostane chybový kód (přečtěte si mount.cifs(8)).
Co ale může být problém, a je to záležitost individuální potřeby, je velikost časové limitu. Na současných jádrech by měl být 60 sekund.
Nebo si upravit jádro. fs/cifs/connect.c:
static bool server_unresponsive(struct TCP_Server_Info *server) { /* * We need to wait 2 echo intervals to make sure we handle such * situations right: * 1s client sends a normal SMB request * 2s client gets a response * 30s echo workqueue job pops, and decides we got a response recently * and don't need to send another * ... * 65s kernel_recvmsg times out, and we see that we haven't gotten * a response in >60s. */ if (server->tcpStatus == CifsGood && time_after(jiffies, server->lstrp + 2 * SMB_ECHO_INTERVAL)) { cifs_dbg(VFS, "Server %s has not responded in %d seconds. Reconnecting...\n", server->hostname, (2 * SMB_ECHO_INTERVAL) / HZ); cifs_reconnect(server); wake_up(&server->response_q); return true; } return false; }
a SMB_ECHO_INTERVAL je definováno v cifsglob.h:
/* SMB echo "timeout" -- FIXME: tunable? */ #define SMB_ECHO_INTERVAL (60 * HZ)
Tiskni
Sdílej: