Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Possibly identified card (using /usr/share/pcsc/smartcard_list.txt): 3B BB 18 00 C0 10 31 FE 45 80 67 04 12 B0 03 03 00 00 81 05 3C Philips Smart MX Szczecin University of Technology in Poland student identity card (Elektroniczna Legitymacja Studencka = student identity card) CSOB bank, Czech Republic CATCert (Agència Catalana de Certificació) catalan government workers identity cardTakže se nejspíš jedná o nějakou verzi Starcos karty, protože tu jsem měl za blahé paměti v ČSOB. Dál jsem se však nedostal. Jsem čerstvým držitelem kvalifikovaného certifikátu na té kartě, ale jak se k těm certifikátům dostat... OpenSSL umožňuje používat čipové karty pomocí externího pkcs11 engine, ale openSC z Ubuntu tyhle Starcos karty nějak nedokáže používat.
libengine-pkcs11-openssl 0.1.8-2build1 OpenSSL engine for PKCS#11 modules libpkcs11-helper1 1.09-1 library that simplifies the interaction with PKCS#11 opensc 0.12.2-2ubuntu1 Smart card utilities with support for PKCS#15 compatible cardsTuší někdo co s tím dál?
Řešení dotazu:
Používám USB věc. Takže mohu říci, že engine-pkcs11 obsahuje mraky chyb, sám jsem na něj napsal řadu patchů a nejsem jediný a upstream nijak nereaguje. Takže než se vrhnete na OpenSSL, tak začněte o patro níže s OpenSC.
Čtečka je podporovaná, ale o kartě těžko říci. Začněte Supported hardware. V podstatě potřebujete dosáhnout toho, aby pkcs15-tool nebo pkcs11-tool (podle toho, který „formát“ je na kartě) ukazoval seznam certifikátů (a po zadání hesla) i soukromých klíčů.
Jsem čerstvým držitelem kvalifikovaného certifikátu na té kartě.
A jak jste na kartu dostal soukromý klíč? A kdy jste si na ní nastavil PIN? Jestli to byla tak, jak si myslím, tak za prvé to není vůbec bezpečné a za druhé jste tím porušil zákon o elektronickém podpisu.
Já jsem kdysi koupil USB šifrovací modul ASEkey od Atheny, který měl otevřený ovladač. Možná by vás oslovila i její současná nabídka.
OpenSSL přistupuje ke kryptografickým operacím skrze tak zvaný engine. Což je v podstatě sada funkcí s daným API. Samozřejmě OpenSSL má vlastní formát a nepoužívá PKCS#11, jak je v tomto světě obvyklé. Právě na to existuje engine_pkcs11, což je obálka která zvenku implemetuje OpenSSL engine a zevnitř volá PKCS#11.
Některé enginy jsou přímo součástí OpenSSL, ostatní se dají nahrát jako modul. Nakonfigurované enginy lze vypsat příkazem openssl engine -t
.
Konfigurace dalších enginů se dá udělat jednorázově (pokud to OpenSSL aplikace podporuje), ale pohodlnější je přidat ji do globálního konfiguráku. Například:
openssl_conf = openssl_def [ openssl_def ] engines = engine_section [engine_section] pkcs11 = pkcs11_section [pkcs11_section] engine_id = pkcs11 dynamic_path = /usr/lib/engines/engine_pkcs11.so MODULE_PATH = /usr/lib/opensc-pkcs11.so init = 0
přidá engine s názvem pkcs11, který je implementován knihovnou engine_pkcs11, která z parametru MODULE_PATH bere konkrétní PKCS#11 modul. Je to stejný modul, který se třeba cpe do konfigurace NSS ve Firefoxu. V tomto případě je to PKCS#11 obálka nad OpenSC.
Když vše funguje, tak výstup vypadá takto:
$ openssl engine -t (rsax) RSAX engine support [ available ] (dynamic) Dynamic engine loading support [ unavailable ] (pkcs11) pkcs11 engine [ available ]
Takhle to má OpenSSL. Je to docela humpolácké. A je třeba se připravit, že engine_pkcs11 obsahuje hodně chyb. Podívejte se na mailing list OpenSC, v srpnu jsem tam posílal 10 patchů, které ji dělají použitelnou.
Lépe to má vyřešené GnuTLS, které implementuje novější způsob, jak pracovat s PKCS#11 moduly, a to skrze zvláštní URL, které obsahuje přímo název modulu, čtečky, karty a objektů na kartě, takže nic není nutné zapisovat do magických konfiguračních souborů. Navíc ta zvláštní URL není nějaký proprietární výmysl jako zpola dokumentované enginy u OpenSSL, ale je to standard.
Tiskni
Sdílej: