Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
The Debian stable security team does not provide security support for certain configurations known to be inherently insecure. This includes the interpreter itself, extensions, and user scripts written in the PHP language. Most specifically, but not exclusively, the security team will not provide support for the following. * Security issues which are caused by careless programming, such as: - extracting a tar file without first checking the contents; - using unserialize() on untrusted data; - relying on a specific value of short_open_tag. * Vulnerabilities involving any kind of open_basedir violation, as this feature is not considered a security model either by us or by PHP upstream. * Any "works as expected" vulnerabilities, such as "user can cause PHP to crash by writing a malicious PHP script", unless such vulnerabilities involve some kind of higher-level DoS or privilege escalation that would not otherwise be available. PHP upstream has published a statement regarding their view on security and the PHP interpreter: http://www.php.net/security-note.php
- ako zakazat, aby pouzivatel, pod ktorym bezi web nemohol spustat programy (wget, curl, telnet, ssh)?Sehnal bych si seznam „nebezpečných“ PHP funkcí (shell exec atd.) a prošel bych je a pozakazoval.
OpenVZ / FreeBSD jaily / Solaris containery su takmer idealne riesenie, co do bezpecnosti - akurat sa to zle udrzuje.
U mna jednoznacne grsec, rozumne nastavit (obmedzit vsetko, co ide). Ano, Apache MPM-ITK, ale odporucam nebezat hlavny proces po rootom (spustat pod velmi obmedzenym uzivatelom; pouzit capabilities).
Zvlast tmp pre kazdy vhost je samozrejmost (u mna mal kazdy uzivatel v roote po pripojeni cez SFTP zlozky www, sub, log, tmp - www bola hlavna stranka, sub boli subdomeny, log boli logy (readonly pre uzivatela; naviac chattr na append only), tmp bol temp.
Zakaz spustania programov spravis v grsecu; mozes to spravit aj v PHP (nech je to na viac urovniach).
Identifikacia vhostu by mohla ist cez grsec; vo vseobecnosti je to dost narocne.
Tiskni
Sdílej: